StoryEditor

Silne przymrozki w Hiszpanii i we Włoszech. Są duże szkody w sadach

25.03.2021., 11:30h

Hiszpanię nawiedziły ostatnio silne mrozy. W rejonie dużych, kwitnących już sadów pestkowych w okolicy miast Lleida i Huesca temperatury spadły poniżej 0ºC. W niektórych regionach było nawet -5ºC. Niskie temperatury odnotowali też włoscy sadownicy.

Perspektywy produkcji owoców w Hiszpanii były bardzo dobre, biorąc pod uwagę dobre kwitnienie. Ale ostatnie przymrozki mogą wszystko zmienić.

- Według producentów i organizacji rolniczych szkody spowodowane przez te mrozy są poważne, nie tylko ze względu na utracone kwiaty, ale także z powodu wpływu, jaki mogą mieć na jakość owoców. Chociaż do zbiorów jest jeszcze daleko, jest obawa, że zbiory spadną nawet o 30 proc. – czytamy w serwisie freshplaza.com.

- Temperatury spadły do -5ºC w niektórych naszych obszarach produkcyjnych. Było bardzo zimno przez zbyt wiele godzin, więc trudno jest uratować owoce” - mówi cytowany przez freshplaza.com Pere Magrí, kierownik szkółki Viversa oraz działu produkcji i marketingu firma Tros Nou z Almenar na północy Lleidy. 

I dodaje, że od 80 do 90 proc. produkcji zostało bezpośrednio dotkniętych przez te mrozy, które były szczególnie silne we wczesnych godzinach od soboty do niedzieli. 

- Straciliśmy praktycznie całą produkcję moreli oraz większość brzoskwiń, nektarynek i płaskich brzoskwiń - mówi producent.- Mam wieloletnie doświadczenie w uprawie owoców pestkowych. Po tych mrozach część kwiatów, które przetrwały, może mieć problemy później, podczas zawiązywania się owoców, co odbije się na jakości owoców - powiedział Pere Magrí.

Również we Włoszech pojawiły się silne przymrozki. Uszkodziły zarówno drzewa pestkowe, jak i ziarnkowe. 

ksz, oprac. na podst. freshplaza.com
22. lipiec 2024 07:02