StoryEditor

Skuteczny fungicyd zwalczający mączniaka prawdziwego, nie tylko w sadzie

23.08.2021., 11:41h

Talius Sad ma rozszerzoną rejestrację o uprawy truskawek. Fungicyd dotychczas z powodzeniem stosowany był w uprawach jabłoni i gruszy. Preparat zapobiega mączniakowi prawdziwemu również w truskawkach. Jak go stosować?

Substancja aktywna w fungicydzie

Talius Sad ma działanie powierzchniowe. Występuje w postaci płynu do sporządzania emulsji wodnej. Preparat zawiera proquinazyd, substancję czynną z grupy chinazolin, należącą do grupy 13 wg FRAC. Działa interwencyjnie i zapobiegawczo.

Gdzie i jak można zastosować preparat grzybobójczy

Dotychczasowa rejestracja pozwalała wykorzystywać Talius Sad w uprawie jabłoni oraz gruszy. Obecnie można stosować go również na plantacjach truskawek.
Producent zaleca używać fungicyd dwa razy w sezonie wegetacyjnym, w odstępie 7-10 dni między zabiegami. Opryskiwanie najlepiej wykonać drobną kroplą, przy użyciu 500-750 litrów wody na hektar. Można go stosować tuż przed zbiorem, gdyż okres karencji wynosi 3 dni, lub po zbiorach.

Skuteczna broń przeciw mączniakowi prawdziwemu

„Talius™ Sad zapobiega rozprzestrzenianiu się mączniaka prawdziwego. Objawami zarażenia tym patogenem są zwinięte liście z białym nalotem na spodniej stronie, a na górnej i dolnej powierzchni liści pojawiają się fioletowo-czerwone plamy. Atakuje również kwiaty, które w wyniku infekcji mączniakiem wytwarzają zdeformowane owoce, lub w ogóle nie mają owoców. Zarodniki grzyba wywołującego mączniaka mogą zimować na resztkach roślin, dlatego zalecane jest profilaktyczne stosowanie zabiegów zwalczających patogen po zbiorach.

W ofercie firmy Corteva znajduje się również insektycyd o nazwie Spintor, zabezpieczający plantacje truskawek przed muszką plamoskrzydłą (Drosophila suzukii) i wciornastkiem różówkiem.

Zobacz również: Muszki owocowe w sadach

fot.: Corteva Agriscience
23. maj 2024 12:49