StoryEditor

Spóźniłeś się z zawarciem polisy OC na ciągnik, przyczepę lub samochód? To może Cię sporo kosztować!

Co roku od 1 stycznia w Polsce w życie wchodzą nowe przepisy, o których warto wiedzieć by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji lub konieczności zapłaty niepotrzebnych kar. Także od początku 2021 roku zaszły zmiany ważne dla rolników, którzy są posiadaczami przede wszystkim ciągników i przyczep rolniczych, ale także samochodów osobowych i ciężarowych. Wszystkie te pojazdy muszą mieć ubezpieczenie OC.

Każdy rolnik posiada w swoim gospodarstwie zarejestrowane pojazdy. Najczęściej są to ciągniki rolnicze, przyczepy i samochody osobowe, rzadziej samochody ciężarowe, chociaż auta dostawcze są często rejestrowane jako ciężarowe. W związku z tym posiadacz takiego pojazdu musi w określonym przepisami prawa terminie przeprowadzić przegląd techniczny zarejestrowanego pojazdu (co roku lub co 2-3 lata) oraz wykupić do niego polisę OC. Najczęściej zawiera się ją na okres 1 roku, ale pojazdy, które są przeznaczone do sprzedaży i którym kończy się polisa OC mogą mieć zawarte ubezpieczenie czasowe na krótszy okres (powszechna praktyka stosowana w komisach i punktach handlowych).

Nie masz polisy OC na traktor? Zapłacisz karę


W przypadku pojazdów posiadanych w gospodarstwie od lat nie ma z polisą OC problemu. Zazwyczaj na miesiąc przed końcem ważności polisy rolnik otrzymuje od ubezpieczyciela informację o dacie wygaśnięcia polisy i z nową ofertą na kolejny rok. Jeżeli przegapimy ten termin i nie zdecydujemy o zmianie oferty, wówczas polisa odnawia się automatycznie w kwocie, która proponował ubezpieczyciel, a właściciel pojazdu otrzymuje informację o kwocie, która ma do zapłaty.

Problemy zaczynają się wtedy, gdy kończy się polisa ciągnika rolniczego, przyczepy czy też samochodu, który kupiliśmy od innego podmiotu, najczęściej dokonując cesji jego polisy OC. W tym przypadku, gdy upłynie termin ważności takiej polisy, to wówczas nie odnawia się ona automatycznie i jeżeli nie właściciel pojazdu nie zrobi tego sam w odpowiednim terminie, wówczas czekają go konsekwencje finansowe. W niektórych przypadkach – bardzo dotkliwe.

Czytaj więcej!

28. kwiecień 2024 01:09