StoryEditor

Sprzedaż jabłek w Europie wzrosła z powodu koronawirusa

Na europejskich rynkach zanotowano gwałtowny wzrost sprzedaży jabłek. Największa zwyżka miała miejsce w ostatnich dniach, w których to w Europie mocno rozprzestrzenił się koronawirus.

Jak podają analitycy głównym powodem zwiększonego popytu jest niechęć ludzi do zbyt częstego odwiedzania sklepów i przebywania w skupiskach ludzi. Przekłada się to na robienie jednorazowo dużych zakupów i gromadzenie zapasów żywności.

Sprzedaż jabłek wzrosła we Francji, Szwajcarii, Niemczech i niektórych innych krajach europejskich. W związku ze wzrostem popytu wzrasta także cena jabłek. Nie bez znaczenia jest fakt, że znaczna część produkcji tych owoców pochodzi z północnych regionów Włoch.


Problemy włoskich dostawcówW obliczu zwiększonej sprzedaży jabłek włoscy dostawcy stanęli przed nowymi wyzwaniami. Jednym z głównych problemów jest niedobór siły roboczej. Z obawy przed koronawirusem wielu zagranicznych pracowników raptownie opuściło północne regiony Włoch. Nie wszyscy włoscy pracownicy stawiają się w pracy, ponieważ zamknięcie szkół i przedszkoli zmusza ich do pozostania w domu z dziećmi.

Problemem są także dodatkowe wymagania hurtowników i detalistów z UE dotyczące bezpieczeństwa włoskich produktów. Zdaniem włoskich urzędników i dostawców wymogi te są niezgodne z prawem, ale mimo to muszą się z nimi pogodzić, a ceną za to są podwyżki.


Szansa dla Państw wschodnichZdaniem FAO wzrost cen i popytu na jabłka w Europie jest dobrą okazją dla eksporterów owoców z Ukrainy i Mołdawii. Rosnące w ostatnich tygodniach ceny na rynkach sprawiły, że ukraińskie i mołdawskie jabłka są prawie bezkonkurencyjne. 

Polskie jabłka można obecnie kupić średnio o 15–25% taniej niż na Ukrainie i 20–35% taniej niż w Mołdawii, natomiast zapasy owoców wysokiej jakości spadają. Istnieje więc możliwość, że rosnące ceny jabłek w UE będą stanowiły zachętę do wzrostu eksportu z Ukrainy i Mołdawii w okresie marzec-kwiecień.

oprac. am
źródło: east-fruit.com
03. czerwiec 2023 03:03