StoryEditor

Susza: Sytuację poprawiłyby jedynie ciągłe opady przez 10 tygodni

08.05.2020., 11:04h

- Mimo że w ostatnich dniach padało, nie możemy mówić o poprawie sytuacji, ponieważ zagrożenie suszą rolniczą się nie zmniejszyło – wynika z najnowszego raportu Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie, opublikowanego na www.stopsuszy.pl

Eksperci Wód Polskich oceniają, że aby zażegnać zagrożenie suszą, potrzeba około 10 tygodni nieustającego deszczu. Opady powinny być stabilne, bez nawalnych ulew.

- Gwałtowne deszcze nawalne, z jakimi od kilku lat mamy do czynienia w sezonie wiosenno-letnim, nie zapewniają właściwego nawodnienia, gdyż woda tak szybko jak spada, równie szybko odpływa. Woda nie wsiąka wystarczająco w glebę, ale odpływa do rzek – wyjaśniają Wody Polskie.

W tym roku suma opadów jest mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W pasie Polski centralnej, od woj. lubuskiego, przez Wielkopolskę, Kujawy, województwo łódzkie, północne Mazowsze, Podlasie, zachodnie tereny województwa lubelskiego, sumy opadów za zimę 2019/2020 roku stanowiły jednie 40-60 proc. normy wieloletniej. Wyjątkowo suchy był marzec tego roku, kiedy to spadło 40 proc. opadów normy.

- Na to zjawisko nakładają się wysokie temperatury. Wzrost średnich temperatur jest równie ważną przyczyną wysychania gleby i wiosennej suszy na terenach rolnych i leśnych. Mimo że w ostatnich dniach padało, nie możemy mówić o poprawie sytuacji, ponieważ zagrożenie suszą, zwłaszcza suszą rolniczą, nie zmniejszyło się – ostrzegają eksperci w raporcie. I przypominają, że sytuacja suszowa jest również wynikiem bezśnieżnej i ciepłej zimy

W kwietniu 2020 roku ponad 1/3 obszaru Polski zmagała się z suszą rolniczą. Obecnie 38 proc. łącznej powierzchni użytków rolnych, łąk pastwisk i terenów leśnych w Polsce jest ekstremalnie i bardzo zagrożonych występowaniem suszy rolniczej.

Skala zagrożenia suszą rolniczą w Polsce
 

Stan: 30.04.2020 r. Źródło: zespół naukowy programu Stop Suszy!

ksz
21. lipiec 2024 17:25