StoryEditor

Świat zadłużenia i inflacji

07.03.2022., 11:53h

W świecie podwyższonego zadłużenia i inflacji wojna powoduje dalszy wzrost ryzyka stagflacji, czyli współwystępowania wysokiej inflacji i dużego bezrobocia. Wojna w krótkim czasie może wprowadzić kolejne ograniczenia poprzez utrudnienia w przepływie towarów oraz wzrost cen – w pierwszej kolejności nośników energii i żywności.

Gospodarka globalna już wybita z równowagi doświadcza teraz szczególnie dużą presję makrogospodarczą, spowodowaną wojną. Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju (PFR) – inflacja przekroczyć może nawet 10% już w kwietniu. Taka kolej rzeczy, będzie następstwem podwyższonych cen żywności – 10-12% oraz paliw nawet 30%. Nawet biorąc pod uwagę działające tarcze antyinflacyjne.

Obroty towarowe i usługowe Polski z Białorusią

Polska dla Białorusi jest istotnym partnerem handlowym  - Eksport z Polski do Białorusi w 2020 roku wynosił 2.088,1 mln USD a import natomiast 1.687,6 mln USD. W 2021 r eksport z Polski na Białoruś wzrósł o 14,7%, a import z Białorusi o 45%.

Polskie jabłka i gruszki

Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju Białoruś jest odbiorcą około 11% świeżych jabłek oraz aż ponad 60% gruszek. Eksport tych drugich w 2021 roku wyniósł 30,7 mln USD.
Towary importowane do Polski z Białorusi to między innymi:

  • 31,8 %-chlorek potasu;
  • ok.29% - olej rzepakowy i rzepikowy;
  • 14% - nawozy mineralne lub chemiczne.

Nadchodzące wyzwania dla producentów owoców

Freshfel Europe zorganizował 3 marca 2022 r. seminarium on-line dla członków, poruszające temat kosztów i aktualnych wyzwań dla producentów owoców i warzyw. Mirosław Maliszewski reprezentował Związek Sadowników RP.
Podczas seminarium Maliszewski zwrócił uwagę na pogłębiające się trudności handlowe takie jak brak kontenerów do wysyłki jabłek do Egiptu. Eksport z Chin cierpi z tego samego powodu.

- W najbliższej perspektywie kilku a może kilkunastu miesięcy handlu z Białorusią, Ukrainą i Rosją nic się nie zmieni. Taki stan rzeczy, przy obecnych zapasach jabłek w polskich magazynach bezwzględnie doprowadzi do dalszej obniżki ceny. Naszym zdaniem wyłącznie mechanizm wycofywania może wyhamować trend dalszego spadku cen i zagospodarowanie nadwyżki jabłek na rynku — spuentował Maliszewski.

Ile gruszek mamy w zapasie?

Według Światowego stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA), opublikowanego 1 lutego 2022r. zapas gruszek w Europie wynosi 408 340, o 30% mniej niż w 2021 r., głównie z powodu dużego spadku we Włoszech (-83,2%). W Polsce jest to około 17 tys. ton.

Polski Związek Sadowników

- Trudno będzie zastąpić rynek zarówno białoruski jak i rosyjski. Naszym głównym punktem odbioru będą kraje należące do Unii Europejskiej oraz Egipt, ale do Egiptu towarem eksportowym będą jabłka- komentuje Maliszewski

Zaznacza również, że ceny na pewno spadną. Problemu z eksportem gruszek nie mamy tylko my, ale również np. Belgowie czy Holendrzy.


Bernat Patrycja
Źródło: Polski Fundusz Rozwoju/ ZwiązekSadownikówRP
Fot: envatoelemenst 

25. maj 2024 19:38