StoryEditor

Top trójka mniej znanych owoców uprawianych w naszym kraju

20.05.2022., 12:05h

Jagoda kamczacka, polskie minikiwi i rokitnik to trójka top mniej znanych owoców, których chcieliby spróbować polscy konsumenci.

Polscy konsumenci zadeklarowali chęć spróbowania mniej znanych na rynku owoców takich jak jagoda kamczacka, polskie minikiwi oraz produkty z rokitnika. Zaraz za nimi znalazł się tez dereń jadalny.

Chęć spróbowania derenia zadeklarowało 3,5 mln konsumentów, czyli co dziewiąty Polak.

Zainteresowanie spróbowaniem mniej znanych gatunków jest bardzo wysokie. Deklaracje sięgają 71%, czyli prawie ¾ konsumentów chciałby spróbować kolejnych polskich superowoców.


Zainteresowanie dereniem wcale nie dziwi

Owoce bogate są w substancje bioaktywne, antocyjany, witaminy i irydoidy. Wykorzystać go można na wiele sposobów, można z niego produkować soku, syropy, dżemy i nalewki.

Pielęgnacja nie jest wymagająca i pracochłonna dlatego tez idealnie nadaje się do uprawy. Może być z powodzeniem uprawiany w każdym rejonie Polski. Plonów natomiast spodziewać się można już od drugiego roku po posadzeniu, a intensywność plonowania z każdym rokiem wzrasta.

Na obecną chwilę jest również wolny od wszelkich chorób i szkodników, co dodatkowo poprawia jego atrakcyjność. Nie jest gatunkiem inwazyjnym, nie wytwarza rozłogów korzeniowych, co sprawia, że jest to roślina do kontrolowanego zwiększania bioróżnorodności.

opr. Bernat Patrycja inf prasowa polskie super owoce

20. maj 2024 15:18