StoryEditor

Trudna sytuacja na przejściu pieszym w Medyce. Ukraińcy czekają nawet po 10 godzin

15.06.2020., 11:08h

Trudna sytuacja na przejściu granicznym Medyka-Szeginie. Na wejście z Ukrainy do Polski trzeba czekać nawet 10 godzin. Tworzą się więc ogromne kolejki, co utrudnia zachowanie dystansu wymaganego w związku z epidemią koronawiursa. Ukraińska Służba Straży Granicznej apeluje do Polaków o przyspieszenie odpraw. 

Nawet kilkaset osób oczekuje na przekroczenie granicy z Polską. Są to głównie pracownicy sezonowi. Większość z nich ma podjąć pracę w gospodarstwach rolnych w Polsce.


Tak wygląda sytuacja na przejściu granicznym Medyka-Szeginie. Film opublikowany wczoraj przez Ukraińską Służbę Straży Granicznej.

- Ukraińscy funkcjonariusze straży granicznej rejestrują około 70 osób na godzinę i ponad 3 tysiące dziennie – czytamy w komunikacie ukraińskiej służby granicznej.

Straż zwraca jednak uwagę, że po przejściu wszelkich kontroli po stronie ukraińskiej podróżujący muszą czekać kilka godzin na wjazd do Polski. 

- Opóźnienia są spowodowane dodatkowymi procedurami kontrolnymi Polaków wobec obywateli przybywających z zagranicy. W rezultacie wydłuża się czas rejestracji i czas oczekiwania na przekroczenie granicy – wyjaśniają ukraińscy pogranicznicy. 

Dlatego stale apelują do polskich służb granicznych o przyspieszenie rejestracji osób kierujących się do Polski. Tylko wczoraj do południa straż ukraińska wystosowała do strony polskiej dziesięć próśb o przyspieszenie odpraw. 

Aby pomóc oczekującym w kolejce, ukraińskie służby ustawiły namioty i ławki, a lokalne władze dostarczyły wodę pitną.

Ukraińska służba zaapelowała także do zmotoryzowanych podróżnych, aby w miarę możliwości przekraczali granicę na pozostałych przejściach, czyli: Jagodzin-Dorohusk, Krakowiec-Korczowa i Rawa Ruska-Hrebenne.

Jak poinformowała nas polska Komenda Straży Granicznej, od 16 maja, czyli od dnia ponownego otwarcia przejścia w Medyce, punkt ten przekroczyło ok. 75 tys. osób.

ksz, fot. Ukraińska Służba Straży Granicznej


21. lipiec 2024 19:19