StoryEditor

Ukraina jednym z liderów na etiopskim rynku jabłek, wyprzedziła Polskę

14.01.2022., 11:48h

Ukraina wyprzedziła Polskę i stała się liderem pod względem wzrostu sprzedaży jabłek na rynek etiopski w 2021 roku. Tak Ukraina znalazła się wśród sześciu największych dostawców jabłek. 

Polska wyprzedzona

W ciągu 2021 roku eksport ukraińskich świeżych jabłek do Etiopii wzrósł ponad 6 razy i osiągnął 222 tony. Sporymi dostawcami jabłek do afrykańskiego państwa w 2021 roku są RPA, Francja, Nowa Zelandia, Turcja oraz Chile. Do tego top 5 dołączyła również Ukraina i znajduje się w tym rankingu na 6. miejscu.

Pod względem dostaw jabłek do Etiopii Ukraina ominęła takich dużych eksporterów jak Polska, Włochy, Chiny, USA i Serbia. Co więcej, Ukraina prawie wyprzedziła Chile pod względem wielkości dostaw. Informuje o tym East-Fruit.

Jak zauważają eksperci, dostawy z Francji i Nowej Zelandii spadają, gdy Turcja odwrotnie – zwiększa swoje dostawy – import jabłek do Etiopii w 2021 roku wzrósł 3,6 razy.

Liczy się trend

Jak twierdzi Andriy Yarmak, ekonomista departamentu inwestycji ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), wielkość dostaw jabłek do krajów Afryki Subsaharyjskiej nie jest tak ważna, ważny jest sam trend.

– Przecież jabłko jest tam sprzedawane głównie pojedynczo i jest dość drogie. W związku z tym, biorąc pod uwagę obniżkę cen i poprawę infrastruktury handlu świeżymi produktami, które wciąż są sprzedawane bez chłodzenia, potencjał wzrostu eksportu jabłek jest naprawdę ogromny. W końcu sama Etiopia liczy ponad 115 mln ludzi, a wzrost liczby ludności połączony ze wzrostem gospodarczym jest wyższy niż w zdecydowanej większości innych regionów świata, w tym Azji Południowo-Wschodniej – wyjaśnił ekspert.

Wielkość importu jabłek do Etiopii w 2021 roku osiągnęła 4,3 tysięcy ton, co stanowi wzrost o 30%, porównując z 2020 r. Prawie 1/3 dostaw należy do RPA.

mkh
fot. EnvatoElements

31. maj 2023 13:06