StoryEditor

Uproszczono procedurę legalizacji wykorzystania plantacji wieloletnich

22.04.2022., 12:00h

Gabinet Ministrów Mołdawii, przyjął rozporządzenie, zgodnie z którym wystarczy, że prywatny właściciel sadu czy winnicy złoży odpowiednie oświadczenie o decyzji wykorzystania plantacji.

W Mołdawii uproszono procedurę legalizacji wykorzystania sadu czy winnicy. Gabinet Ministrów przyjął rozporządzenie zgodnie, z którym wystarczy, że właściciel sadu czy winnicy złoży odpowiednie oświadczenie.
Jeżeli sady czy winnice należą do użytku publicznego, decyzję o wykorzystaniu podejmuje specjalna komisja, w skład której wchodzi inspektor Krajowej Agencji Bezpieczeństwa Żywności – ANSA.

W kraju znajduje się 135 tys. hektarów plantacji owocowych, nie licząc winogron. Około 50% z nich to plantacje już przestarzałe, których wydajność jest bardzo niska, a jakoś produktów nie spełnia współczesnych, wysokich wymagań.

Uproszczenie procesu legalizacji wykorzystania starych i opuszczonych sadów i winnic cieszy szczególnie sadowników, którzy są niechętni wyrywaniu wieloletnich plantacji. Szczególnie dobrym przykładem są stare winnice, na których posadzona jest odmiana „Mołdawia”. Do 7 lat wstecz, setek hektarów tych plantacji było praktycznie na wpół opuszczone, ale aktualnie wraz ze wzrostem eksportu winogron, winnice te zaczęły zdobywać nowych właścicieli. Łączna powierzchnia uprawy winogron w Mołdawii wynosi około 17-18 tys. hektarów.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: Eastfruit
Fot: envatoelements
14. czerwiec 2024 17:33