StoryEditor

Uroczyste odsłonięcie pomnika prof. Eberharda Makosza w Belsku Dużym

24.05.2021., 11:35h

Wczoraj w Belsku Dużym odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika śp. prof. dr hab. Eberharda Makosza. Gościem honorowym była małżonka Profesora – Pani Zofia Makosz. 

Pomnik stanął na terenie przy Urzędzie Gminy Belsk Duży. Wśród zgromadzonych byli sadownicy, przedstawiciele Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, osoby związane z przetwórstwem, reprezentanci władz lokalnych i firm świadczących usługi dla sadowników. 

- Profesor Eberhard Makosz całe swoje życie poświęcił sadownictwu, które – można to z całą pewnością stwierdzić – było jego pasją i miłością. O sadownictwie i jabłkach można było z Nim rozmawiać w dzień i w nocy, zawsze na wysokim poziomie dyskusji. Profesor wspomagał sadowników na każdym etapie pracy, także wtedy, gdy szukał dla nich nowych rozwiązań, często „wyprzedzających epokę” - zaznacza Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Profesor Makosz dążył do tego, aby sadownictwo w Polsce było na wysokim, europejskim, a nawet światowym poziomie. Dla najbardziej aktywnych przedstawicieli branży – wykorzystując swoje liczne kontakty - organizował wyjazdy szkoleniowe, a także przekazywał wiedzę na licznie organizowanych konferencjach i warsztatach. Powołał do życia także Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, któremu wiele lat przewodził. 

ksz, oprac. na podst. Instytutu Ogrodnictwa, fot. IO
24. maj 2024 09:55