StoryEditor

Utrzymaj potencjał plonowania przy mniejszej dostępności azotu

Niebieska rewolucja – azot prosto z powietrza. To temat konferencji firmy Chemirol zorganizowanej 3 marca w Ciechocinku. Innowacyjna technologia, odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku. 

3 marca w Ciechocinku firma Chemirol zorganizowała konferencję prasową, pt. „Niebieska rewolucja – azot prosto z powietrza”. Celem spotkania było omówienie innowacyjnej technologii dostarczania azotu z powietrza oraz przedstawienie i prezentacja produktu BlueN®. Jak podają przedstawiciele firmy, preparat ten jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku nawozowym oraz regulacje prawne zmierzające w kierunku wprowadzenia Zielonego Ładu.

Zwiększyć potencjał plonowania

Zagadnienia związane z wykorzystaniem azotu są w obecnej sytuacji szczególnie istotne. Rolnicy poszukują alternatywnych rozwiązań, które z jednej strony będą wspierać rozwój roślin uprawnych, a z drugiej pozwolą utrzymać potencjał plonowania przy mniejszej dostępności azotu w glebie lub zwiększyć plon przy pełnej dostępności azotu mineralnego.
O tym jak działa produkt BlueN informował dr inż. Marek Reich. Podkreślił, że preparat jest innowacją na polskim rynku rolniczym i odpowiedzią na współczesne problemy rolnictwa.

Na czym polega wyjątkowość tego produktu? BlueN® dzięki unikatowym bakteriom Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T, w odróżnieniu od innych bakterii azotowych, asymiluje azot przez liście. Bakterie wnikają do rośliny przez aparaty szparkowe i szybko kolonizują części nadziemne, przemieszczając się wraz z metabolitami fotosyntezy. Źródłem energii do rozwoju bakterii jest metanol, który rośliny wydzielają podczas intensywnego wzrostu. Asymilacja azotu z powietrza odbywa się głównie w liściach przy użyciu kompleksu enzymatycznego nitrogenazy. W ten sposób bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T dostarczają azot amonowy, który jest wykorzystywany przez roślinę do syntezy aminokwasów. Produkcja azotu amonowego przez Methylobacterium zachodzi przez cały okres wzrostu rośliny, niezależnie od ilości azotu dostępnego w glebie – mówił dr Reich.

Uprawy sadownicze

Produkt BlueN® pozwala na utrzymanie potencjału plonowania przy mniejszej dostępności azotu w glebie lub zwiększenie plonu przy pełnej dostępności azotu mineralnego. Produkt został zarejestrowany także w uprawach sadowniczych:

  • jabłoń;
  • grusza;
  • truskawka;
  • wiśnia;
  • czereśnia;
  • śliwa;
  • brzoskwinia;
  • morela;
  • orzechy;
  • winorośl.

Należy stosować go kiedy rośliny są w intensywnej fazie wzrostuprodukują wtedy metanol, który jest „paliwem” dla bakterii. Najlepsza temperatura podczas aplikacji to 10–25°C. W czasie gdy otwarte są aparaty szparkowe liści.

W uprawach sadowniczych produkt należy stosować w fazie od wzrostu i rozwoju pędów do początku kwitnienia, kiedy rozwinięte jest przynajmniej 50% powierzchni blaszki liściowej (w dawce 500 g/ha i ilości cieczy roboczej 500–2000 l). W przypadku jabłoni będzie to faza różowego pąka (gdyby warunki dla efektywnej aplikacji produktu nie były sprzyjające, opryskiwanie można wykonać po kwitnieniu), w przypadku wiśni i śliwy japońskiej – będzie to okres po kwitnieniu, a w przypadku czereśni – okres kwitnienia.

Henryk Czerwiński

20. czerwiec 2024 21:43