StoryEditor

Uwaga na przymrozki!

09.04.2020., 11:01h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami. Najbliższej nocy temperatura przy gruncie może spaść nawet do -5°C. Zimno będzie także z piątku na sobotę.

Dzisiejsza noc z przymrozkami

Dziś w nocy przymrozki mogą pojawić się na terenie trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

- W tych regionach w nocy z 8 na 9 kwietnia prognozuje się spadek temperatury do -2°C, przy gruncie do -5°C – wyjaśnia Piotr Ramza, synoptyk IMGW-PIB.

Przymrozki z piątku na sobotę

Zimna będzie także noc z piątku na sobotę. Przymrozki mogą pojawić się w znacznej części kraju, w ośmiu województwach.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia prognozujące spadek temperatury do -2 °C, a przy gruncie do -4 °C zostało wydane dla woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Z kolei w woj. mazowieckim i lubelskim przewidywany jest przymrozek do -1 °C, a przy gruncie do -2 °C.

Za nami mroźna noc

Zimna była także poprzednia noc (z 7 na 8 kwietnia) w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i  zachodniopomorskim. W południowych powiatach woj. małopolskiego termometry pokazały nawet -7,7 °C przy gruncie.

- Taką temperaturę – 7,7 °C  zanotowano w Łopusznej w woj. małopolskim. -7,4°C przy gruncie pokazały termometry w Radziechowach w woj. śląskim, a w Żubraczem w woj. podkarpackim -7,2 °C przy gruncie – poinformowała Alina Jasek-Kamińska synoptyk IMGW-PIB.

Natomiast w zachodniopomorskim najzimniej było w Wierzchowie: -5°C przy gruncie. Z kolei w świętokrzyskim najniższą wartość odnotowano w Sielcu: -4,8°C przy gruncie.

Instytut nie prognozuje żadnych przymrozków z 9 na 10 kwietnia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.   jr

Fot. pixabay

20. lipiec 2024 12:31