StoryEditor

Uwaga na przymrozki nawet do -7 st. C!

18.04.2020., 11:02h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alerty obowiązują prawie w całej Polsce aż do 20 kwietnia. Temperatura przy gruncie może spaść nawet do -7°C.

Dziś w nocy przymrozki mogą pojawić się na terenie wszystkich województw, poza śląskim i opolskim. Najzimniej będzie w woj. lubelskim i mazowieckim.

- W nocy z 17 na 18 kwietnia w woj. lubelskim prognozuje się spadek temperatury do -4°C, przy gruncie do -7°C. Z kolei na Mazowszu termometry przy gruncie mogą pokazać -6 °C, a na Dolnym Śląsku -5°C – wyjaśniają synoptycy. IMGW-PIB.


Ostrzeżenia obowiązują do poniedziałku

Zimne będą także kolejne noce: z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek. Przymrozki mogą pojawić się w całym kraju.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia prognozujące w weekend spadek temperatury do -4°C przy gruncie zostało wydane dla woj. dolnośląskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

-3°C przy gruncie mogą pokazać termometry w woj. śląskim, a w lubelskim i zachodniopomorskim - 5°C. Najzimniej będzie na Mazowszu. Tam temperatura spadnie do -6°C.

Przymrozki spodziewane są także w woj. kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. Jednak dla tych regionów IMGW nie przedstawił zakresu temperatur.
Jedynie w woj. opolskim synoptycy nie przewidują przymrozków.


Nawet -6°C przy gruncie

Zimna była także poprzednia noc (z 16 na 17 kwietnia) w woj. zachodniopomorskim (z wyjątkiem powiatów nadmorskich), pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz podlaskim. Na Podlasiu termometry pokazały nawet -6 °C przy gruncie, a na zachodzie kraju -5°C.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. ksz

22. lipiec 2024 07:30