StoryEditor

VAT 0% wszedł w życie, jak wygląda to w praktyce?

03.02.2022., 11:49h

Od 1 lutego 2022  stawka podatku VAT na żywność spadła do zera, a do 5% obniżono VAT na nawozy oraz gaz, niższe ceny zauważymy również na paliwa silnikowe. Takie stawki VAT obowiązywać mają do 31 lipca 2022 r. Jak sytuacja wygląda w sklepach? 

Tarcza antyinflacyjna 2.0. - co się zmieniło? 

Obniżenie dynamiki wzrostu cen to główne działanie tarcz antyinflacyjnych.
Jednak jest to działanie krótkoterminowe sprawiające, że wszyscy z inflacją zmagać się będziemy dłużej. Co w momencie gdy tarcze przestaną działać? Możemy doświadczyć nawet dwukrotnego wzrostu cen.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka, uważa że tarcza Antyinfalcyjna 2.0 nie rozwiązuje problemu.

– Te rozwiązania nie przyniosą tak naprawdę długofalowych, widocznych efektów w inflacji, spowodują jedynie odłożenie w czasie górki inflacyjnej, która czeka nas w tym albo w przyszłym roku. Jest to uzależnione od tego, jak długo rząd zdecyduje się przedłużać tę tarczę inflacyjną – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes, Mariusz Zielonka. 

Tylko 15% Polaków uważa, że ceny żywność spadły po obniżkach VAT-u?

-Jednak, w mojej ocenie, ci ludzie boleśnie przekonają się o tym, że ceny jednak nie spadną. A jeżeli już tak się stanie, to tylko na chwilę, żeby później znowu wszystko poszło w górę. Już teraz widać, że niektóre sklepy decydują się na podnoszenie cen, żeby pewnie później je obniżać – analizuje dr Łuczak.

Wyniki badań przeprowadzonych przez UCE Research i Grupy Blix wykazało, że blisko 70 % konsumentów, bo aż 66,5% twierdzi, że ceny w sklepach nie ulegną realnej obniżce.

– Wynik blisko 70 proc. nie dziwi. Konsumenci widzą, co dzieje się na rynku i nie bardzo wierzą w to, że ceny spadną. Zdają sobie sprawę z tego, że to, ile płacimy za poszczególne towary w sklepach, nie do końca jest zależne od woli sprzedawców. Klienci wiedzą, że wynika to z szeregu innych czynników, które obecnie są dość nieprzewidywalne – komentuje dr Krzysztof Łuczak, współautor badania z Grupy BLIX.

Trafne przewidywania ekonomisty - sieci handlowe zyskują na obniżce VAT

Rafał Mundry, ekonomista, piszę - Za tydzień powinno być już „taniej”. Wejdzie zerowy VAT na żywność.
Jak sam zauważył podwyżki, które miały miejsce przez wprowadzaniem tarczy są wyższe o około 10% niż wprowadzona obniżka VAT

Udaliśmy się z wizytą do dyskontu Biedronka w celu sprawdzenia cen, które aktualnie obowiązują na towary.


Bernat Patrycja 
Źródło; własne/ gazetaprawna.pl/MondayNews/wiadomoscihandlowe
fot. redakcja

20. lipiec 2024 11:26