StoryEditor

W sklepach jabłka droższe prawie o 50 proc.

02.12.2020., 00:00h

Od stycznia do października jabłka w sklepach zdrożały o ponad 46 proc. w porównaniu do analogicznego okresy w 2019 roku - wynika z analizy przeprowadzonej przez Hiper-Com Poland i Grupę BLIX.

Zdaniem Marcina Lenkiewicza z Grupy BLIX, wzrost cen jabłek mógł być podyktowany tym, że w dobie pandemii są bardzo chętnie wybierane przez Polaków. Podaż na niektóre odmiany jest niemal równa z popytem. Znaczenie miały też zapewne koszty logistyczne, które epidemia wymusiła na biznesie. Producenci jabłek mieli też problem z zatrudnieniem wystarczającej ilości osób w czasie zbiorów.

– Pandemia zdecydowanie wpłynęła na wzrost popytu. Jabłka to owoce, które można stosunkowo długo przechowywać i łatwo je umyć czy zdezynfekować. Dlatego Polacy tak chętnie je teraz kupują. Ponadto klienci są zachęcani przez różnego rodzaju kampanie społeczne i opinie osób publicznych do kupowania polskich towarów, więc tym chętniej sięgają po jabłka – wyjaśnia Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland.

Średnia cena jabłek w sklepach w 2019 roku od stycznia do października wynosiła 1,97 zł/kg, w analogicznym okresie w 2020 roku było to 2,88 zł. 

oprac. ksz, na podst. MondayNews, fot. Biedronka
20. maj 2024 15:26