StoryEditor

Węgierska odmiana czereśni - Petrus

07.10.2021., 11:43h

Nowa odmiana czereśni, ciemnoczerwona, otrzymana na Węgrzech w wyniku krzyżowania Burlat × Stella. Ma ciemnopurpurowe, kuliste, lekko wydłużone owoce, osadzone na krótkiej szypułce. Czy ma szanse przyjąć się w Polsce?

Czereśnia Petrus - charakterystyka odmiany 

Drzewa rosną umiarkowanie silnie i tworzą półwzniesione, niezbyt zagęszczone korony. Z dotychczasowych obserwacji prowadzonych w IO-PIB wynika, że kwitną wcześnie, a kwiaty są mało podatne na uszkodzenia przez wiosenne przymrozki. Plonowanie drzew jest regularne i zwykle obfite.

Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą około 10 dni po odmianie Burlat. Są średniej wielkości, o masie 6,5–8 g, kuliste, lekko wydłużone, osadzone na krótkiej szypułce. Skórka ciemnopurpurowa, cienka, błyszcząca, niepodatna na pękanie. Miąższ ciemnoczerwony, dość jędrny, kwaśno-słodki, najczęściej średnio smaczny. Pestka średniej wielkości, szerokoeliptyczna.

Odmiana Petrus (allele S3S4) jest samopłodna.

Ogólna ocena odmiany

Do zalet odmiany Petrus należą: mała wrażliwość pąków i kwiatów na uszkodzenia przymrozkowe, samopłodność, duża plenność drzew i regularność owocowania oraz mała podatność skórki owoców na pękanie. Odmiana może być polecana głównie do ogrodów przydomowych i na działki o małej powierzchni. Do uprawy towarowej jest mniej przydatna z uwagi na średnią jakość owoców, tj. zbyt małe ich rozmiary.

Autor: Mgr inż. Agnieszka Głowacka

Instytut Ogrodnictwa-PIB w Skierniewicach

24. maj 2024 07:35