StoryEditor

Wrześniowe dylematy związane ze zbiorem jabłek

17.09.2021., 11:42h

Szampion może być naszym jabłkiem jesieni, pozwólmy mu tylko odpowiednio dojrzeć i nabrać wszystkich jego wspaniałych cech. Niech zachwyca swoim wyglądem i smakiem. Nie konkurujmy też, kto najdłużej przechowa jabłka tej odmiany – to nikomu nie jest potrzebne.

Czy jabłka w dojrzałości zbiorczej są odpowiednio wybarwione

Dość powszechne stało się dążenie do zbioru jabłek w okresie tzw. dojrzałości zbiorczej, pozwalającej maksymalnie długo przechowywać owoce danej odmiany. Mamy do dyspozycji specjalnie opracowane dla poszczególnych odmian tabele określające optymalne parametry, przy których owoce przechowują się najdłużej. Oprócz kalendarza, barwy nasion, jędrności owoców, stopnia rozpadu skrobi, zawartości cukrów, a także bardziej laboratoryjnych metod (np. pomiaru zawartości etylenu w komorze nasiennej) przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu zbiorów zwracamy jeszcze uwagę na wymagania odbiorców – w tym na właściwe wybarwienie. No i tu się często rodzą dylematy.

Gala musi być dobrze wybarwiona

W przypadku Gali powszechnym problemem jest nierównomierne wybarwienie owoców związane z niską stabilnością uprawianych u nas sportów tej odmiany. Problem jest widoczny zwłaszcza na jeden–dwa tygodnie przed zbiorem. Różnice często zanikają tuż przed samym zbiorem, a że jabłka Gali zbieramy zazwyczaj na dwa razy, w momencie zbioru najczęściej są dobrze wybarwione (o ile miały wcześniej zapewniony odpowi...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
20. czerwiec 2024 20:31