StoryEditor

Wsparcie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – bezzwrotna premia

05.04.2022., 11:58h

W ARiMR do 28 kwietnia 2022 r. można jeszcze starać się o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Do 28 kwietnia 2022 r. można składać wnioski o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Pomoc ta ma charakter bezzwrotnej premii. Do niedzieli 3 kwietnia 2022 r. wpłynęło już 427 wniosków na łączną kwotę ponad 104,5 mln zł.

Ostatnie trzy tygodnie – nie przegap

Regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o przyznanie premii do dnia 28 kwietnia 2022 r. Dokumenty można dostarczyć zarówno za pośrednictwem platformy ePUAP, osobiście lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

  • Rolnicy ich małżonkowie oraz domownicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej, mogą starać się o przyznanie wsparcia;
  • Dotyczy to również osób, które dwa lata wcześniej zawiesiły lub zakończyły działalność rolniczą, ale chcą ją wznowić;
  • Pomoc otrzymać mogą również osoby, które aktualnie prowadzą działalność pozarolniczą i chciałby ją rozszerzyć o nowy rodzaj usług;
  • Każda z osób ubiegająca się o wsparcie powinna być ubezpieczona w KRUS-ie w pełnym nieprzerwanym zakresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
  • Gospodarstwo musi być położne na terenie gminy wiejskiej, miejsko – wiejskiej;
  • Po raz pierwszy o premię mogą ubiegać się osoby, którym nie zostały przyznane płatności obszarowe;
  • Dopuszczony jest również udział osób, które skorzystały z pomocy dotyczącej różnicowania działalności w kierunku nierolniczym w poprzednim okresie w latach 2007 – 2013.

Od czego zależy wysokość przyznanej premii?

150 tys. złotych można otrzymać za utworzenia jednego miejsca pracy w biznesplanie. Przy dwóch stanowiskach wysokość premii wynosić będzie do 200 tys. zł, a przy trzech - 250 tys. zł.

Środki wypłacane będą w dwóch transzach.
1. 80% - gdy zostaną spełnione warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy (jest na to 9 miesięcy);
2. 20% - po rozliczeniu biznesplanu. Nie później niż 2 lata od dnia wypłaty pierwszej raty i nie później niż do 31 sierpnia 2025 r.
Przynajmniej 70% dofinansowania musi być wydane na inwestycje w środki trwałe takie jak zakup nowych maszyn, urządzeń i środków transportu. 30% przeznaczyć można na tzw. wydatki bieżące - płace, ubezpieczenia itd.

Kierunki działania firm

Firma objęta dofinansowaniem zajmować się może prowadzeniem sklepu spożywczego, naprawą pojazdów samochodowych, sprzedażą produktów nierolniczych, budownictwem, fryzjerstwem czy rzemiosłem. Może też się trudnić w prowadzeniu obiektów noclegowych i turystycznych. Dofinansowanie obejmuje również firmy zajmujące się cateringiem, rękodziełem, opieką nad dziećmi, osobami starszymi bądź niepełnosprawnymi. Mogą to być również usługi weterynaryjne, informatyczne, architektoniczne, inżynierskie, księgowe audytorskie czy techniczne. Prowadzeniem obiektów noclegowych czy turystycznych; usługami cateringowymi; opieką nad dziećmi, osobami starszymi bądź niepełnosprawnymi. Mogą to być także usługi weterynaryjne, informatyczne, architektoniczne, inżynierska, księgowe, audytorskie czy techniczne. Pełna lista TUTAJ PUNKT 7
Jeżeli masz trudności z wypełnieniem wniosku, eksperci z ARiMR organizują szkolenia  on-line. Takie spotkania internetowe miały już miejsce 4,22,29 marca. Kolejne z tego cyklu zaplanowane są na 12 kwietnia w godzinach 10 – 11.
Linki do szkoleń oraz ich plan – otwórz
Więcej informacji o pomocy - otwórz

 opr. Bernat Patrycja
Źródło: gov.pl
Fot. envatoelements

24. maj 2024 09:19