StoryEditor

Wspomóc drzewa w okresie kwitnienia

02.04.2020., 11:01h

Rozpatrując obecną sytuację w komorach chłodniczych, gdzie gros jabłek nie stanowi owoców jakości deserowej z powodu występowania gorzkiej plamistości podskórnej, rozpadów miąższu lub zniekształconych owoców, musimy pamiętać, jak ważnym czynnikiem jest właściwe zapylenie i zapłodnienie kwiatów.

Kwiat jabłoni składa się z pięciokomorowej zalążni, a kształtny, dorodny owoc powstaje, jeśli wszystkie zalążki zostaną zapłodnione. Jeśli część zalążków nie będzie zapłodniona, to rozwiną się z nich owoce mniejsze lub zniekształcone. Owoce powstałe w wyniku niedostatecznego zapylenia mają źle wykształconą komorę nasienną. Często liczba znajdujących się w niej nasion jest niekompletna, a co za tym idzie – niedostateczna, by przyciągnąć do owocu optymalną ilość wapnia z gleby. 

Owady zapylające 

Z roku na rok obserwujemy zmniejszającą się populację owadów zapylających, co przekłada się na problem z efektywnym zapyleniem kwiatów. Skutkiem tego może być obniżone plonowanie, ale przede wszystkim mniej nasion w owocach. Mniej nasion to mniej wapnia w miąższu, co rodzi późniejsze problemy z trwałością pozbiorczą owoców (GPP, rozpady miąższu, szybsze postępowanie procesów mięknięcia – podsumowując gorsza zdolność przechowalnicza i trwałość w obrocie handlowym). To wszystko powinno skłaniać sadowników – do czego gorąco zachęcam – do corocznego wprowadzania rodzin pszczelich do naszych sadów na okres kwitnienia, a zatem również do świadomego i bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin oraz do zapewnienia bezpieczeństwa owadom zapylającym. 

Dlaczego powinniśmy przykładać tak dużą uwagę do procesu zapylenia? 

Od niego zależą:

  • lepsze plonowanie,
  • liczba nasion, a więc stopień wykształcenia owoców, 
  • mniejsze ryzyko występowania GPP i innych chorób fizjologicznych. 

Zasady stosowania środków ochrony roślin podczas kwitnienia:

  • przestrzegać prewencji dla pszczół;
  • ograniczać do minimum zabiegi podczas oblotu pszczół;
  • stosować środki selektywne. 

Tuż przed kwitnieniem warto zadbać o skoszenie murawy w międzyrzędziach, co ma na celu usunięcie mniszka lekarskiego. Jego jaskrawe, żółte kwiaty odciągają owady zapylające od kwitnących w tym czasie drzew owocowych.


Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika "Sad nowoczesny". Sprawdź nasza ofertę!

22. lipiec 2024 06:18