StoryEditor

Zatrzymano 12 osób, które miały wyłudzić 82 mln zł dotacji unijnych

25.03.2022., 11:56h

Poznańska policja zatrzymała 12 osób, które są podejrzane o wyłudzenie ponad 82 milionów złotych dotacji unijnych na prowadzenia grupy producentów warzyw i owoców. 

W piątek 25 marca 2022 r. poznańska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu grupy 12 osób, która jest podejrzana o wyłudzenie 82 milionów złotych dotacji unijnych na prowadzenie grupy producentów warzyw i owoców.

Zatrzymanie miało miejsce we wtorek 22 marca 2022 roku. Na polecenie wydziału ds. wojskowych poznańskiej prokuratury okręgowej, policjanci z komendy wojewódzkiej w Poznaniu, zatrzymali 12 osób.
- Ich działalność doprowadziła Skarb Państwa do straty w kwocie ponad 82 milionów złotych. Uzyskane w ten sposób nienależne środki publiczne miały rzekomo stanowić pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów owoców i warzyw oraz prowadzonej w tym celu działalności administracyjnej - wyjaśnia prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Nierzetelne świadczenia

Rzeczoznawca majątkowy, urzędnicy Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu oraz Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu to miedzy innymi zatrzymani.
Podejrzani w latach 2007 – 2012 , według śledczych przedkładali w ARiMR nierzetelne oświadczenia i dokumenty świadczące o ich przynależności do grupy producenckiej. Finalnie w ciągu dziesięciu transz uzyskali świadczenia o wartości przekraczającej 82 miliony złotych.

Urzędnicy regionalnego oddziału ARiMR i wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego ułatwili proceder.
- Poświadczyli bowiem nieprawdę w dokumentacji kontrolnej mającej uzasadniać wypłatę poszczególnych transzy dofinansowania oraz potwierdzającej wypełnienie warunków do uznania organizacji za grupę producentów owoców i warzyw - zaznaczył prokurator.

Nikt się nie przyznaje

Zarzuty dotyczące między innymi oszustwa postawiono pięciu rolnikom i rzeczoznawcy. Zatrzymanym urzędnikom zarzucono popełnienie fałszerstwa intelektualnego mającego na celu osiągnięcie korzyści majątkowej.
- Żaden z podejrzanych nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw - wskazał prokurator Wawrzyniak.
Podejrzani są objęci na chwilę obecną dozorem policyjnym, zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz poręczeniem majątkowym od 5 tys. zł do 200 tys. zł.
Aby zabezpieczyć ewentualny obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody, prokuratura ustanowi przymusową hipotekę na nieruchomościach.

Źródło: PAP
Fot. envatoelements

 

20. lipiec 2024 11:44