StoryEditor

Zrzeszenie Stryjno-Sad tworzy 95 gospodarstw. Co im daje ta współpraca?

25.03.2022., 11:56h

Ponad 20 lat temu kilkunastu sadowników z Lubelszczyzny uznało, że wspólnie łatwiej będzie poradzić sobie z trudnościami w sprzedaży owoców. Założyli więc Zrzeszenie Producentów Owoców Stryjno-Sad, które od momentu powstania znacznie się rozwinęło. Jego prezesem jest Zbigniew Chołyk, jeden z członków założycieli. Jest on także prezesem konsorcjum LubApple, w skład którego wchodzą 4 grupy producentów, w tym Stryjno-Sad.

W grupie Stryjno-Sad jest łącznie ponad 1300 ha nasadzeń sadowniczych. Ponad 800 ha stanowią jabłonie, wśród których dominują takie odmiany, jak:
  • Golden Delicious;
  • Red Jonaprince;
  • Gala;
  • Szampion i Ligol.

Prezes podkreśla, że ostatnio wzrastają nasadzenia gruszy. Zrzeszenie Producentów Owoców Stryjno-Sad powstało w 1998 r. i jest jedną z najstarszych grup producentów owoców w Polsce. Należące do niego gospodarstwa są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości, a ich powierzchnia waha się od 3 do 30 ha. – Zrzeszenie Producentów Owoców Stryjno-Sad funkcjonuje już 23. rok. Stryjno w nazwie wzięło się stąd, że w rejonie tej miejscowości zaczęliśmy działać. Obecnie nasza baza mieści się w Kawęczynie (gm. Piaski). Głównym naszym produktem są jabłka, wokół których się zorganizowaliśmy. Zakładając nasze zrzeszenie z kolegami natrafiliśmy na grupę ludzi chcących współpracować. Były to osoby, które potrafią zostawić swoje „ja” i chcą robić coś wspólnie. Zrzeszamy ludzi z różnym wykształceniem i różnych zawodów. Razem możemy wymyśleć wiele ciekawych rozwiązań. Od początku była to autentyczna grupa, a nie stwo...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
14. czerwiec 2024 21:25