StoryEditor

ZSRP: Jak legalnie zatrudnić pracownika z zagranicy w dobie pandemii koronawirusa?

06.04.2020., 11:01h

Stan pandemii koronowirusa wymusza wprowadzanie różnego rodzaju restrykcji, m.in. zamknięcie granic. Związek Sadowników RP radzi jak przedłużyć pobyt pracowników zagranicznych na terytorium Polski.

W związku z wprowadzeniem stanu pandemii koronawirusa na świecie Unia Europejska podjęła decyzję o zamknięciu granic. Obecnie wjazd jak i wyjazd z Polski jest praktycznie niemożliwy, także dla obywateli Ukrainy, którzy podejmują prace w Polsce.

W czasie trwania epidemii koronawirusa obcokrajowcy mogą legalnie przebywać w Polsce pomimo zakończenia się okresu legalnego pobytu w Polsce. Możliwość ta jest jednak obarczona warunkiem:
- Jeżeli ważność dokumentu pobytowego w Polsce kończy się po terminie 14 marca 2020 roku, obcokrajowiec może pozostać w Polsce i legalnie pracować do 30. dnia po ustaniu stanu epidemii w Polsce. 

Jednakże w tym czasie należy złożyć do właściwego Wojewody wniosek o pobyt czasowy. Do czasu rozpatrzenia wniosku można legalnie przebywać i pracować w Polsce.

Co musi wiedzieć pracodawca

1. Przedłużenie zezwolenie na pracę w Polsce po ustaniu epidemii, będzie wymagało złożenia wszystkich potrzebnych dokumentów legalizujących wcześniejszy (obecny) pobyt i pracę, takich jak:

  • zezwolenie na pracę sezonową lub przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową,- oświadczenie o powierzeniu pracy osobie z zagranicy,
  • ubezpieczenie w ZUS lub KRUS, 
  • umowa o pracę, zlecenie, lub umowa o pomocy przy zbiorach, 
  • zameldowanie pracownika.
2. Za nielegalny pobyt i zatrudnienie grożą wysokie kary, zarówno dla pracodawcy jak i pracownika (obcokrajowiec przy przekraczaniu nielegalnie granicy zostanie deportowany na okres od 6 miesięcy nawet do 5 lat).

3. Jeżeli legalny pobyt pracownika z zagranicy skończył się przed 14 marca 2020 r. (wtedy w Polsce wprowadzono stan epidemii), jego pobyt w Polsce jest obecnie nielegalny.

Źródło: Związek sadowników RP
Fot. pixabay

04. październik 2024 02:03