StoryEditor

Bronisze: dużo tegorocznych jabłek, brakuje kupca

20.08.2021., 11:40h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach bardzo duża podaż tegorocznych jabłek. Niestety, chętnych na Pirosa czy Paulę Red brakuje. Obejrzyj naszą relację filmową z Rynku pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach przeplatają się jabłka z ubiegłorocznych zbiorów z tegorocznymi. Przybywa odmian - jest oczywiście Piros, ale także Paula Red, Celesta, Antonówka, Papierówka czy Jersey Mac. Podaż jest spora, ale brakuje kupca.

- Ceny jabłek zaczynają się od 1 zł wzwyż. Uzależnione są oczywiście od jakości - wyjaśnia Anna Kaszewiak, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Ponieważ w ostatnich dniach jabłek wczesnych odmian przybyło, trudniej jest sprzedać towar.

- Dziś kompletny bezruch na giełdzie. Mam piękny Piros po 20 zł za skrzynkę, ale nie ma komu sprzedać - żalił się jeden z sadowników. Zaznaczył przy okazji, że zła sytuacja jest także na rynku jabłka przemysłowego, bo zakłady bardzo poobniżały stawki.

- Dlatego 25 sierpnia będę brał udział w proteście AgroUnii i Związku Sadowników RP. Trzeba ukrócić ten dyktat cenowy - mówił sadownik.

Tańsze maliny, droższa borówka

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nadal dostaniemy truskawki. Cena jesiennych odmian kształtuje się na poziomie 14-15 zł. Przybyło malin.  Lepszej jakości owoce spod osłon kosztują ok 25-30 zł/kg. Czyli cena spadła, bo jeszcze tydzień temu było to 36 zł/kg. 

Zdrożała natomiast borówka amerykańska. Za kilogram kupcy płacą 12-16 zł. Coraz mniej jest wiśni, a jej ceny są mocno zróżnicowane, w zależności od jakości. Niemniej, łubianka tych owoców kosztuje ok. 9 zł.
- Dużo jest natomiast śliwek. Te w typie węgierek kosztują ok. 2,50 zł/kg, a wielkoowocowe 4 zł/kg, w zależności od jakości – wyjaśnia Kaszewiak.

5-6 zł trzeba zapłacić za brzoskwinie. Brakuje powoli moreli, więc ich cena skoczyła do 130-150 zł za skrzynkę.

By dowiedzieć się więcej o cenach jabłek i innych owoców, oglądaj filmową relację z Bronisz poniżej!

Kamila Szałaj

24. maj 2024 09:50