StoryEditor

Bronisze: handel jabłkami nadal słaby. Spadły ceny Szarej Renety

16.04.2021., 11:32h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach po raz pierwszy w tym sezonie spadły ceny Szarej Renety. Sadownicy sprzedający na placu nie kryją rozczarowania - liczyli na wiosenne ożywienie handlu, tymczasem kupców nadal brakuje. Obejrzyj filmową relację z Rynku pod artykułem!

Sadownicy, którzy handlują na Rynku Hurtowym w Broniszach wyczekują wiosny. Jednak padające od kilku dni deszcze oraz lockdown restauracji, hoteli i placówek oświatowych powodują, że na placu nie ma dużego zainteresowania jabłkami. 

- Ostatnio ten handel wygląda naprawdę marnie. Przyjadę, postoję dwie doby i sprzedam ledwo połowę towaru, który mam na samochodzie - żali się jeden z sadowników spod Grójca, z którym wczoraj rozmawialiśmy. 

Nastroje innych sadowników są podobne. 

Szara Reneta tańsza o 25 proc. 

W ofercie Bronisz standardowo jest kilkanaście odmian krajowych jabłek. Ceny zaczynają się od 1,60 zł za kilogram. 

- Po raz pierwszy w tym sezonie spadły ceny Szarej Renety - z 4 do 3 zł za kg. Stałe stawki trzyma natomiast Cortland i Empire - mówi w rozmowie z nami Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Zauważa, że handel jest ograniczony.

- Pandemia zamknęła konsumentów w domach. Więc nasi kupcy, głównie sklepikarze skarżą się na niskie obroty. Dlatego robią mniejsze zakupy, co przekłada się na niższe ceny jabłek - wyjaśnia Kmera.

Ile kosztują jabłka i jak wygląda handel na Broniszach? Zobacz film!
22. maj 2024 20:54