StoryEditor

Bronisze: jabłka kupowane są przy okazji

25.06.2021., 11:37h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach handel jabłkami jest słaby. Są one sprzedawane przy okazji zakupu innych owoców - sezonowych.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach handel owocami zdominowany jest nadal przez truskawki.

- Ceny truskawek są bardzo zmienne. Przebieg pogody - upały, obfite opady deszczu, regionalnie także gradu - ma wpływ na cenę i jakość oferowanego towaru. Truskawki kosztują od 3,50 za kilogram do 7 złotych za kilogram. Sprzedawane w opakowaniach a 1 kilogram notują wyższa cenę około 9 złotych za opakowanie - wyjaśnia nam Anna Kaszewiak, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Przybywa sezonowych owoców

Na Rynku pojawia się coraz więcej sezonowych owoców: jest już pierwszy agrest, maliny, borówki, porzeczki i jeżyny. Trwa też sezon na czereśnie.

- Ceny czereśni zróżnicowane, zależne od odmiany, jakości, duża rozpiętość cenowa od 6 złotych za kilogram do 17 złotych - zaznacza Kaszewiak.

Droga borówka

Borówki amerykańskie są jeszcze drogie, bo pochodzą z upraw tunelowych i kosztują około 50 złotych za kilogram.

- Sporo jest maliny, więc zanotowała spadek ceny około 4,76%. Za kilogram zapłacimy od 35 do 42 złotych. Również jeżyna bezkolcowa kosztuje około 40 złotych za kilogram. Porzeczka czerwona przeciętna cena kilograma to 48 złotych. Należy pamiętać , że owoce jagodowe są sprzedawane w małych opakowaniach a 250 gram lub 125 – 150 gram np. poziomka. Agrest kosztuje około 8 złotych za kilogram - wyjaśnia ekspertka.

Jabłka w niełasce

Jeżeli chodzi o jabłka to one są sprzedawane przy okazji zakupu innych owoców, sezonowych. Mniejsze zainteresowanie jabłkami czy gruszkami o tej porze roku jest rzeczą normalną. Ale warto zauważyć, że polscy producenci mają jeszcze spore zapasy jabłek.

Importowane owoce

W owocach z importu dominują arbuzy i owoce pestkowe. Trwa sezon na czereśnie, wiśnie, morele, brzoskwinie, nektaryny i arbuzy. W ofercie handlowców są także owoce cytrusowe i południowe.

- Arbuzy są w cenie od 1,80 do 2,90 zł za kilogram, zaś przeciętna cena to 2,40 zł za kilogram (cena w zależności od kraju pochodzenia i typu arbuzów). Potaniała borówka amerykańska, średnio o 6,25%. Za kilogram zapłacimy około 30 złotych - zaznacza Kaszewiak.

Pojawiły się też wiśnie z importu, z Węgier. Ich cena to około 12,00 PLN za kilogram (wiśnia konsumpcyjna z ogonkiem).

Kamila Szałaj
20. maj 2024 13:26