StoryEditor

Bronisze: popyt na jabłka nadal słaby. Są polskie truskawki, zaraz będą poziomki

07.05.2021., 11:34h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach handel jabłkami i gruszkami nadal pozostaje pod presją pogody i lockdownu. Popyt na te owoce jest dużo mniejszy niż w ubiegłych latach o tej porze.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach jabłka i gruszki są zróżnicowanej jakości. Znajduje to odzwierciedlenie w cenach. Te gorsze kosztują 1 zł, a te lepsze i bardziej poszukiwane, jak Cortland, Empire, Szara Reneta czy Golden trzymają cenę 4 zł/kg.

Przeciętna cena pozostałych odmian zaczyna się od 1,3 zł. 

Ceny jabłek i gruszek od dłuższego czasu są na podobnym poziomie, bez większych niespodzianek - mówi w rozmowie z nami Anna Kaszewiak, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Jeśli zaś chodzi o owoce miękkie, pojawiły się już krajowe truskawki z upraw spod osłon (szklarnie/tunele foliowe). Cena za kilogram wynosi od 22 zł do 30 zł, zł. Za kilka dni w ofercie producentów będą także poziomki (z upraw spod osłon).

Z owoców importowanych, oprócz tradycyjnych cytrusów są też borówki amerykańskie w cenie od 25 zł do 45 zł za kg - w zależności od kalibru i kraju pochodzenia. Z kolei truskawki z importu kosztują od 16 zł do 18 zł za kilogram, a śliwki z importu - od 9 zł do 11 zł.
24. maj 2024 09:25