StoryEditor

Bronisze: rekordowe ceny malin, przybywa letnich jabłek

23.07.2021., 11:39h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach zwiększają się dostawy tegorocznych jabłek. Rekordowe ceny osiągają maliny, bardzo tanie są natomiast borówki. Po kiepskim starcie na początku sezonu, stawki za czereśnie lekko poszły w górę. Obejrzyj naszą relację filmową z Rynku pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach brakuje malin. Wynika to z warunków pogodowych, które nie służą tej uprawie. Sytuacja ta przekłada się oczywiście na ceny. W tej chwili kilogram malin z gruntu kosztuje 20 zł/kg, a lepszej jakości owoce spod osłon są w cenach nawet 35 zł/kg. 

Bardzo tania jest natomiast borówka amerykańska. Za kilogram kupcy płacą 8-12 zł.

- To bardzo niska cena jak na tę porę – wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku w Broniszach.

Drgnęły odrobinę ceny czereśni. - Te uprawiane pod daszkami są sprzedawane po 10-12 zł/kg. Owoce pochodzące z sadów bez osłon są tańsze i w zależności od jakości kosztują 6-8 zł/kg - wyjaśnia Kmera.

Pojawiły się także wiśnie. Sadownicy sprzedają je po 3-4 zł/kg.

Zwiększają się dostawy krajowej moreli - w zależności od kalibru ceny wahają na poziomie 3,5-7 zł/kg. Są też pierwsze partie brzoskwiń - po 4-5 zł.

Wyjątkowo mało jest czarnej porzeczki. Dlatego jej cena jest dość wysoka - 8-10 zł/kg. Dwukrotnie tańsza jest natomiast porzeczka czerwona.

Coraz więcej tegorocznych jabłek

Na Rynku Hurtowym w Broniszach przybywa jabłek z tegorocznych zbiorów. Na razie są dwie odmiany: Early Geneva i papierówka w cenie 2-2,5 zł/kg. Sadownicy zapowiadają jednak, że najbliższych dniach dojedzie odmiana delikates. 

Nadal brakuje zejścia na jabłka z ubiegłorocznych zbiorów. Sadownicy, z którymi wczoraj rozmawialiśmy przyznają, że w swoich chłodniach mają jeszcze po kiladziesiąt ton owoców.

- Ciężko w tym roku idzie sprzedaż jabłek. Nigdy o tej porze roku nie miałem aż tak wysokich zapasów. W tej chwili wynoszą one 80 ton. Wygląda na to, że moje jabłka wylądują na taśmie w przetwórni po 35 gr/kg. Smutne to... - mówi nam jeden z sadowników z okolic Grójca.

By dowiedzieć się więcej o cenach jabłek i innych owoców, oglądaj filmową relację z Bronisz poniżej!

Kamila Szałaj
20. maj 2024 14:58