StoryEditor

Bronisze: rośnie podaż tegorocznych jabłek, maliny idą na rekord

06.08.2021., 11:40h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach coraz więcej tegorocznych jabłek. Króluje Piros i Early Geneva, ale pojawił się także Jersey Mac. Rekordowe ceny nadal osiągają maliny, zdrożały też morele. Obejrzyj naszą relację filmową z Rynku pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nadal brakuje malin.  Lepszej jakości owoce spod osłon kosztują nawet 36 zł/kg. Wpływ na to ma oczywiście pogoda, która nie sprzyja uprawom malin. 

Nadal tania jest borówka amerykańska. Za kilogram kupcy płacą 8-12 zł. Coraz mniej jest natomiast czereśni, a jej ceny są mocno rozbieżne - od 5 do 20 zl/kg. 

- Z każdym dniem przybywa z kolei śliwek. Wielkoowocowa Cacanska Rana kosztuje od 2 do 5 zł/kg, w zależności od jakości, a Katianka 2-3 zł – wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku w Broniszach.
Brakuje powoli moreli, więc ich cena skoczyła do 9 zł/kg. Zwiększyły się także stawki za czereśnie - nawet do 20 zł/kg, bo kończą się ich zbiory.

Z kolei wiśnie sadownicy sprzedają je po 2,50-4 zł/kg.

Coraz więcej tegorocznych jabłek

Na Rynku Hurtowym w Broniszach przybywa jabłek z tegorocznych zbiorów. Jest m.in. Early Geneva, Piros, i Jersey Mac. Podaż jest spora, ale brakuje kupca.

- Ceny Pirosa wynoszą ok. 3 zł/kg - wyjaśnia Kmera.

Poprawiła się natomiast sprzedaż jabłek z ubiegłorocznych zbiorów. Za 14-kg karton kupcy płacą 23 zł.

By dowiedzieć się więcej o cenach jabłek i innych owoców, oglądaj filmową relację z Bronisz poniżej!

Kamila Szałaj
22. maj 2024 11:02