StoryEditor

Bronisze: są już pierwsze jabłka. Morelom i brzoskwiniom cenę psuje Serbia

22.07.2022., 12:15h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach za pierwsze tegoroczne jabłka kupcy płacili nawet 4 zł/kg. Zawiedzeni są natomiast producenci moreli i brzoskwiń, bo ich towar wypieraja owoce z Serbii. Jakie są ceny owoców na Broniszach? Co o handlu mówią sadownicy? Obejrzyj FILM pod artykułem!

Potaniały borówki

Na Rynku Hurtowym w Broniszach królują owoce miękkie. Najpopularniejsze są obecnie borówki, których podaż jest duża.

- Cena borówki w ciągu tygodnia spadła znacząco. Można je kupić od 9 zł/kg. Droższe, bo nawet po 16 zł/kg są grube i konfekcjonowane borówki – wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach. I przewiduje, że owoce te będą tanieć ze względu na słabszy wakacyjny popyt.

Jeżyny robią konkurencję malinie

Brakuje malin, prawdopodobnie z uwagi na dobre ceny w skupie. A na Broniszach kosztują ok. 20-25 zł. Poza tym konkurencję robią im coraz popularniejsze i trochę tańsze jeżyny bezkolcowe.

Czarne porzeczki niewiele droższe od przemysłowych

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiły się także czarne porzeczki. Ich cena jest wyższa od ubiegłorocznej, bo kształtuje się na poziomie 10 zł/kg. Ale w porównaniu do cen w przetwórniach nie jest szczególnie atrakcyjna, bo za przemysłową stawki dochodzą do 8,70 zł/kg.

Sporo jest natomiast porzeczki czerwone. Tu ceny są bardzo zróżnicowane.

- Owoce zrywane bez specjalnej pielęgnacji można kupić za 5-7 zł. Natomiast towar ekstra zbierany pęsetą i nożycami i układany w pojemniczki ćwierćkilowe trzeba zapłacić nawet 10 zł tak – wyjaśnia Kmera.

Morele i brzoskwinie pod presją owoców z Serbii 

Ekspert zaznacza, że rozpoczyna się także sezon brzoskwiniowo-morelowy. Morele kosztują 7 zł/kg, a brzoskwinie ok 5 zł/kg.

- Sandomierz nie zawiódł. Z tamtego kierunku jest bardzo wiele dostaw. Ale niestety sadownicy mają silną konkurencję, bo w tym roku przebojem są morele, brzoskwinie, nektaryny i śliwki serbskie. Najbardziej pokrzywdzeni są Hiszpanie, którzy myśleli, że w tym roku będą sprzedawali brzoskwinie po 12 zł, a zmuszeni są sprzedawać 7-9 zł – wylicza Kmera.

Sporo jest nadal czereśni.  Cena adekwatna do końcówki sezonu - od 7 do nawet 15 zł, w zależności od jakości.


 Pierwsze papierówki i Early Genewa nawet po 4 zł/kg

Pojawiły się już pierwsze tegoroczne jabłka – Papierówka i Early Genewa. Za pierwsze dostawy trzeba było zapłacić nawet 60 zł za skrzynkę, a teraz kosztuje ok. 50 zł. 

A jakie są ceny owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

21. lipiec 2024 15:44