StoryEditor

Bronisze: spadły ceny jabłek, brakuje kupca

14.05.2021., 11:34h

Mimo cieplejszej pogody, na Rynku Hurtowym w Broniszach handel jabłkami nadal jest słaby. Spadły więc ich ceny. Popyt na te owoce hamują pierwsze truskawki i trwający lockdown.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach potaniały jabłka. Wynika to z większej podaży tych owoców i z częściowego zamknięcia branży HoReCa. Wczoraj na placu było więcej sprzedających niż kupujących.

- Pojawiają się pierwsze truskawki, więc sadownicy zaczynają się obawiać spadku popytu na jabłka. Dlatego wolą je szybciej sprzedać niż zostać ze stratami magazynowymi - mówi w rozmowie z nami Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Przeciętna cena jabłek zaczyna się od 1,3 zł. Średnio kosztują 1,66 zł/kg.
- Nawet królowe naszych cenników - Empire i Szara Reneta są tańsze niż tydzień temu. Ich cena kształtuje się na poziomie 3,5 zł/kg - zaznacza Kmera.

Sadownicy, z którymi wczoraj rozmawialiśmy przyznają, że w ostatnich dniach jabłek na Broniszach jest więcej. To oczywiście przekłada się na problemy z ich sprzedażą.

- Handel odbywa się tak, że jeśli jest wcześniejsze zamówienie, to wtedy sprzedajemy większe ilości. Ale na ogół przyjeżdżają mniejsi kupcy, i wtedy sprzedajemy po klatce. W tamtym roku było dużo lepiej - mówi nam sadownik spod Łowicza.
Kolejny producent jabłek zaznacza, że w ubiegłym roku w maju miał już pustą komorę.

- Ten sezon jest fatalny. Zostałem ze 100 tonami jabłek i naprawdę nie wiem, czy to sprzedam do lipca. Teraz zaczęły się truskawki, więc kupcy i konsumenci przerzucą się na jakiś czas na te owoce - wyjaśnia nam sadownik z Warki.

Więcej na temat cen jabłek i sytuacji na Rynku Hurtowym w Broniszach dowiesz się z filmu!
24. maj 2024 09:04