StoryEditor

Bronisze: tegoroczne jabłka notują spadki, zdrożały morele. Jakie są dziś ceny owoców?

13.08.2021., 11:40h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawia się coraz więcej tegorocznych jabłek. Dziś spadła cena Paula Red. A jakie są ceny pozostałych odmian i innych owoców?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach przeplatają się w sprzedaży jabłka z ubiegłorocznych zbiorów z chłodni z KA oraz tegoroczne, świeże.


- Ze świeżych jabłek dostępne są następujące odmiany: Piros, Antonówka, Papierówka i Paula Red. Czekamy na dostawy kolejnych letnio-jesiennych odmian np. Celesty. Piros jest w cenie od 2 do 2,50 zł/kg, Antonówka od 2,20 do 2,60 zł/kg, Papierówka od 2 do 2,75 zł/kg, a Paula Red od 2,50 do 3 zł/kg. Warto zauważyć, że dziś Paula Red staniała o 8,33 proc. Znika już z oferty letnia odmiana Realy Geneva - wyjaśnia nam Anna Kaszewiak, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Natomiast ceny starych jabłek wahają się od 1 złotego do 3 złotych.

Brakuje malin

Na Rynku Hurtowym w Broniszach trwa sezon na owoce jagodowe. Dostaniemy między innymi agrest, borówki amerykańskie, maliny, porzeczki (mix kolorów czarne, czerwone, białe), a także truskawki.

Agrest jest w cenie od 9 do 15 zł/kg, zaś borówki amerykańskie kosztują od 11 do 16 zł/kg.

- Dostępne są maliny, ale jest ich mało, czekamy na jesienne odmiany. Są one drogie. Cena kilograma waha się od 25 do 36 zł/kg, w zależności od jakości oferowanego towaru - wyjaśnia Kaszewiak.

Porzeczka czerwona jest w cenie od 4 do 8 zł/kg. Jagody leśne kosztują od 20 do 25 zł/kg, a truskawki nawet 25 zł/kg.

Czereśni coraz mniej, przybywa śliwek i brzoskwiń

Powoli kończy się czereśnia. Są jeszcze dostępne odmiany spod osłon, a ich cena waha się od 15 do 20 zł/kg.

- Latem czekamy na brzoskwinie i morele. One także dostępne na Rynku. Brzoskwinie są w cenie od 3 do 6,75 zł/kg. Dziś o ponad 11 proc. podrożały morele - kosztują od 7 do 11 zł/kg - mówi Kaszewiak.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach jest też sporo śliwki w cenie od 1 do 3 zł/kg.

- Odmiany wielkoowocowe śliwek notują wyższe ceny - od 3 do 5 zł/kg - wyjaśnia Kaszewiak.

Kamila Szałaj

21. lipiec 2024 17:55