StoryEditor

Bronisze: wysyp śliwek, pojawiły się gruszki z importu

09.09.2021., 11:41h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostępne są już wszystkie odmiany tegorocznych jabłek, poza Idaredem. Ale sprzedawcy narzekają na brak zainteresowania ze strony kupców. A jak wygląda handel gruszkami i śliwkami? Obejrzyj naszą relację filmową z Rynku pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach wysyp wszystkich odmian jabłek. Jedynie Pirosa jest coraz mniej. Pirosa, ale jest także Paula Red, Celesta, Antonówka, Papierówka czy Jersey Mac. Podaż jest spora, ale brakuje kupca.

- Ceny jabłek są bardzo zróżnicowane - od 1 do 2 zł/kg. Przeciętna cena wynosi 1,66 zł/kg. Stawki uzależnione są oczywiście od jakości - wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Sadownicy handlujący na placu zwracają uwagę, że sprzedaż jabłek jest dziś ograniczona. - Mało się dzieje, a nawet jak trafi się chętny na zakup, to poszukuje rzadkich odmian - mówi jeden z handlujących na Broniszach.

Na Rynku pojawia się też coraz więcej gruszek. Dostępna jest już odmiana Konferencja i Klapsa w cenie 3,50 zł/kg. Ale mimo to przybywa ofert gruszki importowanej z Holandii.

Bardzo dużo jest też śliwek, choć ich jakość jest mocno zróżnicowana po ostatnich opadach deszczu. Sadownicy narzekają na brak zejścia. - O ile w ostatni weekend śliwki szły dobrze, nawet brzydkie i zielone kupowano za 4 zł, o tyle dziś nie ma komu sprzedać nawet za 2 zł - żali się jeden z sadowników.

Brakuje malin

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nadal brakuje malin. Lepszej jakości owoce spod osłon kosztują ok. 20-30 zł/kg. W ostatnim czasie zdrożała borówka - nawet do 18 zł/kg.

By dowiedzieć się więcej o cenach jabłek i innych owoców, oglądaj filmową relację z Bronisz poniżej!

Kamila Szałaj

14. czerwiec 2024 18:20