StoryEditor

Bronisze: zamieszanie cenowe podwaja odmiana jabłek

14.01.2021., 11:25h

Na Rynku Hurtowym w Broniszach handel jabłkami jest lekko zamrożony. Mniejsza jest podaż tych owoców, a zainteresowanie kupujących niewielkie. Oferowane owoce pochodzą w większości ze zwykłych chłodni. 

Ceny jabłek na Rynku Hurtowym w Broniszach są mocno zróżnicowane, w zależności od odmiany i sposobu przechowywania. Większość oferowanych jabłek pochodzi obecnie ze zwykłych chłodni. Na pozostałych biegunach są owoce z piwnic i z KA. 

- Ma to przełożenie na ceny od 1 zł/kg do 4 zł/kg. Zamieszanie cenowe podwaja również odmiana. Najdroższe odmiany jak Cortland, Empire czy Szara Reneta są trzy razy droższe niż Jonagoldy i Prince - wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Dziś Cortland był sprzedawany po 60 zł za 15-kg skrzynkę. Podobnie Szara Reneta. Niewiele tańszy, bo po 56 zł, był Empire. Z kolei dobrej jakości Jonagolda można było kupić za 30 zł za skrzynkę.  

Handel, jak to w styczniu, jest lekko zamrożony. Mniej jest jabłkowych ofert, mniejsze jest też zainteresowanie ze strony kupujących. Ożywi się ono z pewnością, gdy szerzej otworzą się komory z KA. 

Kamila Szałaj
22. maj 2024 11:26