StoryEditor

Ceny jabłek w hurcie cztery razy wyższe niż rok temu

21.07.2020., 11:11h

Utrzymują się wysokie ceny jabłek, zarówno wczesnych, jak i tych z ubiegłorocznych zbiorów. Kilogram owoców na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach kosztuje ok. 6 zł. To więcej niż banany czy pomarańcze! A rok temu stawki były czterokrotnie niższe. 

Dziś ceny jabłek na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach kształtują się następująco:

6 zł za kg kosztują odmiany jabłek zeszłorocznych: Ligol, Empire, Golden Delicious, Jonagold, Jonagored, Red Chief, Rubinstar i Šampion. Nieco droższa jest Szara Reneta – 6,33 zł/kg.

5 zł za kg wczesnych jabłek: Early Geneva i Papierówka. Cena ta jest niższa niż jeszcze kilka dni temu, kiedy to za owoce zbierane w tym roku sprzedawcy brali ponad 6 zł.

W tym roku krajowe jabłko jest droższe od importowanych owoców. Banany na Broniszach kosztują bowiem 4,50 zł za kg, a pomarańcze 5,50 zł!

Rok temu dużo taniej

Dla przypomnienia: dokładnie rok temu ceny jabłek z magazynów kształtowały się na poziomie 1,50 zł/kg. Z kolei wczesne owoce były dwukrotnie tańsze niż obecnie.

Znikome zapasy

Tak wysokie stawki za jabłka to wynik bardzo małych zapasów w magazynach. Według danych WAPA w polskich chłodniach na koniec czerwca zostało 58 tys. ton jabłek. W analogicznym okresie 2019 roku było to 238 tys. ton.
ksz
22. lipiec 2024 01:47