StoryEditor

Ceny śliwek: duża rozpiętość na rynkach hurtowych

11.08.2021., 11:40h

Pełną parą ruszyły zbiory śliwek. Choć pogoda psuje szyki sadownikom, owoców na rynkach hurtowych nie brakuje. Jakie są dziś ceny śliwek? Co o zbiorach mówią producenci?

Padające od kilku dni deszcze obniżyły podaż śliwek na rynkach hurtowych, ale kupujący nie narzekają na brak towaru. Bardziej sprzedawcy żalą się, że zainteresowanie jest mniejsze niż się spodziewali. Wynika to zapewne z okresu wakacyjnego - na ożywienie w handlu śliwką trzeba jeszcze kilka dni poczekać.

Ceny śliwek na rynkach hurtowych

A jak kształtują się ceny śliwek na największych rynkach hurtowych w Polsce? Wiele zależy oczywiście od odmiany i jej jakości, ale sadownicy są w miarę zadowoleni ze stawek.

Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach ceny śliwek zaczynają się od 1 zł/kg. Generalnie średnia cena oscyluje wokół 2,50 zł za kilogram. Dla porównania rok temu ceny tego owocu kształtowały się na podobnym poziomie, ale dużo niższe – nawet o 1,5 zł – były w 2018 roku i wynosiły 1 zł/kg. 

- Z każdym dniem przybywa śliwek. Wielkoowocowa Cacanska Rana kosztuje od 2 do 5 zł/kg, w zależności od jakości, a Katianka 2-3 zł – wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku w Broniszach.

W Poznaniu na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej śliwki są droższe i kosztują nawet 6 zł/kg.

Na Lubelskim Rynku Hurtowym w Elizówce śliwki potaniały dziś nawet o 1 zł w stosunku do dnia wczorajszego. Można je kupić w cenie 4-4,50 zł/kg, ale trafiają się i tańsze oferty, np. Lepotica po 2 zł. Wszystko zależy oczywiście od odmiany i od jej jakości.  

Wyższą cenę za śliwki, bo nawet 8,50 zł/kg  płacą kupcy na Krakowskim Kompleksie Handlowym “RYBITWY”.

Natomiast na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa śliwki kosztują ok. 3 zł, choć Ranę można kupić nawet za 5 zł.

GUS: śliwek będzie więcej

Tegoroczne zbiory śliwek zdaniem GUS mogą wynieść ponad 110 tys. t i być wyższe o 10 proc. niż w roku ubiegłym. W prognozy te wątpią sami sadownicy, bo wiele drzew zostało uszkodzonych przez styczniowe mrozy i nie zaowocowało. Poza tym silne deszcze i grad utrudniają i ograniczają zbiory.

- Nie wiem skąd GUS bierze te dane, ale w moim sadzie jest o 30 proc. owoców mniej niż rok temu. Raz, że mróz uszkodził drzewa, dwa - grad w jednej z moich kwater tak ściął owoce, że nie było co zbierać – żali się nam jeden z producentów śliwek spod Warki.

Sporo uszkodzeń gradowych zanotowali także sadownicy z gminy Szydłów, znanej z upraw śliw. 

Jeden z tamtejszych producentów - Damian Kaniszewski - zaznaczył, że w jego sadzie grad uszkodził około 60 proc. nasadzeń.

- Owoce będą gorszej jakości i będą sprzedawane taniej. Obecnie cena śliwek wynosi od 1,5  zł do 3 zł za kilogram i jeśli się utrzyma będzie zadowalająca dla sadowników - dodał Kaniszewski podczas Święta Śliwki cytowany przez Radio Kielce.

Z danych Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wynika, że koszty produkcji 1 kg śliwek wynosi w tym roku 1,30 -1,40 zł/kg.

Kamila Szałaj

20. czerwiec 2024 21:04