StoryEditor

Ekonomiczna metryka odmian jabłoni. Jonagold i Pinova

19.11.2019., 15:10h

Można powiedzieć, że w tym odcinku wkraczamy na obszar zawierający odmiany osiągające efekty ekonomiczne, które można określić jako „górną strefę stanów średnich”. Inaczej mówiąc, są to odmiany, które w jakimś zakresie nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Nie oznacza to jednak, że stanu tego nie można zmienić.

Plony. Jonagold i Pinova

Grupa Jonagoldów uznawana jest za dobrze plonującą. A jednak, średni wynik 36,5 t/ha plasuje ją dopiero na siódmym miejscu, spośród obserwowanych od 2004 r. dwunastu odmian. W tym wypadku przyczyn trudno się doszukiwać w wieku kwater. Myślę, że do najważniejszych należą zbyt ekstensywne kwatery, ale także szkody przymrozkowe, szczególnie w latach 2007, 2010, ale także i 2017. Pewną niespodzianką było zachowanie sportu Red Jonaprince w sadzie intensywnym. Mimo dość silnego wzrostu można powiedzieć, że w sadzie intensywnym (6666 drzew/ha) się sprawdził. I tak, w kwaterze posadzonej w 2011 r., średni plon za 7 lat owocowania wyniósł 81 t/ha, przy czym czterokrotnie udało się uzyskać ponad 80 t/ha, w tym dwukrotnie było to ponad 90 t/ha. Są to plony o 54% wyższe w stosunku do uzyskiwanych w badanych gospodarstwach. Proporcjonalnie do tego spadną jednostkowe koszty produkcji. Oczywiście taki plon uzyskano bez uszczerbku dla jakości owoców.
Odmiana Pinova należy do bardzo plennych i jest to jej podstawowa zaleta. W grupie wspomnianych wyżej 12 odmian, średni wynik 38,6 t/ha, daje jej w badanym okresie wysokie, czwa...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
24. lipiec 2024 20:21