StoryEditor

Grecki eksport cierpi, natomiast peruwiański odnotowuje wzrost – rynek owoców

13.05.2022., 12:04h

W południowej Grecji również odciska się widmo wojny w Ukrainie. Spółdzielnia Rolnicza Naoussa – ACN mająca lokalizację w północnej Grecji mówi o problemach na rynku sadów jabłoniowych.

ACN może pochwalić się uprawą brzoskwiń, wiśni, nektarynek, jabłek, moreli, śliwek oraz kiwi. Rocznie średnio produkują nawet 20 tys. ton owoców, zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny.

Naciski rolników na rząd

70 procent produkcji dostarczane było przez nich na rynek rosyjski. W 2014 roku Rosja zakazała importu owoców z krajów należących do Unii Europejskiej. Tutaj zaczęły się problemy, które właśnie się nasilają. 20 procent produkcji owoców trafiało na rynek ukraiński. Grecja jest krajem, którego jedną trzecią eksportu stanowią towary rolne, mierzy się właśnie ze skutkami konfliktu rosyjsko – ukraińskiego. Rolnicy zaczynają naciskać rząd o pomoc. Według informacji Grecja traci nawet do 500 mln euro przychodów rocznie. Połowa z tego jest bezpośrednio związana ze wstrzymaniem eksportu na tereny Ukrainy, Rosji i Białorusi.

Pozytywne wiadomości to te dotyczące kończącej się kampanii eksportowej borówek z Peru. Sezon 2021/2022 trwa od czerwca do końca maja. Z początkiem maja Peru wyeksportowało 219,706 tys. ton borówek, o łącznej wartości 1,31 mld dolarów. Dało to bardzo dobry wynik, a mianowicie wzrost do roku poprzedniego o 32% pod względem ilości, a pod kątem wartości był to wynik 28% na plusie.

Peru jest głównym światowym dostawcą borówek z 25% udziałem. Podczas tegorocznej kampanii borówki z Chile trafiły do:

  • Stany Zjednoczone – 55% udziału;
  • Holandia - 23%;
  • Chiny - 12%.

opr. Bernat Patrycja
Fot: envatoelements

24. maj 2024 10:06