StoryEditor

Gruzja: eksport jabłek spadł o 44%, a większość eksportowali do Rosji

28.11.2021., 11:46h

Od 1 sierpnia 2021 roku Gruzja wyeksportowała około 2,8 tysiąca ton jabłek o wartości 1,8 miliona dolarów. Jak informuje portal informacyjny „News Georgia”, powołując się na służbę prasową Ministerstwa Rolnictwa Gruzji.

Główny eksport jabłek idzie do Rosji

W tym roku eksport jabłek z Gruzji był o 44% mniejszy niż w zeszłym roku.  Dodatkowo wartość eksportu spadła o 347 tys. dolarów, czyli o 16%. W okresie wskazanym w raporcie jabłka zebrane w Gruzji zostały prawie całkowicie wywiezione do Rosji –  2,7 tysiąca ton. Pozostałe 5 ton jabłek Gruzja wysłała do Armenii.

Rząd Gruzji interweniuje na rynku jabłek

Rząd Gruzji w tym roku, podobnie jak w przed tym, pomaga rolnikom w realizacji zbiorów niestandardowych jabłek po stałych cenach.

Oznacza to, że państwo zwróci zakładom przetwórczym 10 tetri (około 0,13 zł) za kilogram jabłek, jeśli będą przyjmować niestandardowe jabłka od rolników co najmniej za 22 tetri (około 0,29 zł) za kilogram. Zakupy będą dokonywane do 15 grudnia.

Program pomaga nie tylko rolnikom, którzy chcą sprzedawać niestandardowe jabłka, ale także zapewnia surowce przedsiębiorstwom zajmującym się przetwórstwem owoców. Według danych Agencji rozwoju wsi w Gruzji przetworzono już ponad 31 tysięcy ton niestandardowych jabłek na koncentrat. Koncentrat uzyskany z przetwarzania niestandardowych jabłek jest eksportowany głównie na rynki Unii Europejskiej.

12 zakładów gruzińskich realizuje program wspierania sadowników

W ramach programu państwowego jabłka niskiej jakości przyjmują 12 gruzińskich zakładów przetwórczych. Jak powiedział zastępca szefa Ministerstwa Rolnictwa Gruzji Georgi Hanishvili, produkcja z niestandardowych jabłek jest sprzedawana na europejskim rynku, osiągają dochód od 4 do 5 milionów euro.

Aby rozwinąć eksport jabłek w Gruzji, realizowany jest program ułatwiający zakładanie nowych ogrodów „Zasadź przyszłość”. W ramach tego programu sady jabłkowe zostały zasadzone na obszarze 1,12 tys. hektarów.

Autor: Maryia Khamiuk
fot. Pixabay
21. lipiec 2024 18:40