StoryEditor

GUS oszacował zbiory w tym roku. Ile zbierzemy jabłek i innych owoców?

03.08.2021., 11:39h

GUS opublikował wstępne szacunki dotyczące wielkości zbiorów owoców w tym roku. Wynika z nich, że zbierzemy 3,6 mln ton jabłek, czyli o prawie 3 proc. więcej niż w 2020 roku. Zdaniem ekspertów to prawdopodobny szacunek, mimo że zimowe mrozy uszkodziły wiele drzew.

Jakich plonów możemy się spodziewać?

Choć powierzchnia upraw owoców z drzew i krzewów obniżyła się w stosunku do poprzedniego roku, wielkość ich produkcji wzrosła. Obecnie szacuje się, że wyniesie łącznie prawie 4,6 mln t, czyli o około 3% więcej niż w 2020 r.

Choć większość upraw przetrwała zimę w dobrej kondycji, początek sezonu wegetacyjnego nie dawał powodów do optymizmu. Zimna wiosna sprawiła, że owoce zawiązywały słabiej niż rok temu. Okazuje się jednak, że poziom zawiązywania był wystarczający, by osiągnąć dobry plon. Z pewnością na wielkość zbioru wpłynęły także letnie burze i nawałnice, często połączone z gradobiciem, które zniszczyły część dojrzewających owoców. Mimo tych negatywnych czynników, GUS przewiduje wzrost plonowania wszystkich gatunków w 2021 r. Ilość zbieranych owoców może być nieco mniejsza niż poprzednio, ale będą one większe i cięższe.

3,6 mln ton jabłek

Ostateczna wielkość zbioru owoców z drzew w 2021 r. zależy od pogody w nadchodzących miesiącach. Ich jakość jest jednak zadowalająca. Na tę chwilę GUS szacuje zbiory na ponad 4 mln t, co stanowi 3,3% więcej niż w ubiegłym roku.

W okresie kwitnienia jabłoni warunki atmosferyczne nie były sprzyjające. Późniejsze susze i grady także zagroziły jakości i wielkości plonu. Jednak dzięki temu, że wielu sadowników stosuje nowoczesne systemy irygacyjne, instalacje przeciwprzymrozkowe i przeciwgradowe, zbiory jabłek mogą pozostać na wysokim poziomie. Wstępnie oszacowano je na ok. 3,6 mln t, czyli o 2,8% więcej niż w 2020 r.

- W ostatnich czterech latach - od 2017 roku - co roku mieliśmy klęskę albo urodzaju, albo nieurodzaju. Oceniam, że w tym roku nareszcie będziemy mieli normalny plon. Oczywiście, część odmian ma mniej owoców, ale część maich  więcej. Więc uważam, że szacunki GUS nie są przesadzone – ocenia w rozmowie z nami Adam Pajewski, doradca sadowniczy.

Ile zbierzemy pozostałych owoców?

Zbiory pozostałych owoców z drzew GUS oszacował na:

  • gruszki – ok. 57 tys. t, 1% więcej niż w 2020 r.,
  • śliwki – ok. 110 tys. t, 10% więcej,
  • wiśnie – 165 tys. t, 8% więcej,
  • czereśnie – 58 tys. t, 17% więcej,
  • brzoskwinie, morele, orzechy włoskie – 12,5 tys. t, porównywalne z 2020 r.

Produkcja owoców z krzewów i plantacji jagodowych

Większość upraw krzewów i plantacji jagodowych dobrze przetrwała zimę, tylko lokalnie występowały uszkodzenia mrozowe. Pogoda w czasie kwitnienia także była sprzyjająca. Największe problemy w tym sezonie mieli plantatorzy truskawek – musieli zmagać się z chorobami grzybowymi, którym sprzyjało okrywanie roślin agrowłókniną.

Ostatecznie jednak na większości plantacji plony mogą być wyższe niż rok temu. Łącznie wyniosą około 0,6 mln t, co oznacza wzrost o 0,5% w stosunku do 2020 r.

Szacunki GUS dotyczące zbiorów owoców z krzewów i plantacji jagodowych w 2021 r., w porównaniu z rokiem ubiegłym:

  • maliny – ok. 120 tys. t, porównywalne z 2020 r.,
  • truskawki – 177 tys. t, 21% więcej niż w 2020 r.,
  • porzeczki ogółem – ok. 150 tys. t, 4% więcej; porzeczki czarne – ok. 111 tys. t, 1% więcej, porzeczki kolorowe – ok. 41 tys. t, 12,5% więcej,
  • agrest – ok. 9,3 tys. t, 5% więcej,
  • pozostałe – ok. 135 tys. t.

Dominującą uprawą w ostatniej grupie jest borówka amerykańska. Jej zbiory systematycznie wzrastają w ciągu ostatnich kilku lat. GUS przewiduje także, że w tym roku większe będą zbiory winogron oraz aronii.

 

Zuzanna Ćwiklińska, Kamila Szałaj źródło: GUS

24. maj 2024 08:56