StoryEditor

GUS: w tym roku zbiory jabłek będą o 10 proc. wyższe

01.10.2020., 11:16h

Zbiory owoców z drzew w sadach są obecnie oceniane na ponad 3,7 mln t, tj. o ok. 8 proc. więcej od produkcji z roku poprzedniego - informuje GUS. Jabłek ma być 3,4 mln ton, czyli o 10 proc. więcej niż rok temu.

Na obecnym etapie GUS szacuje spadek plonowania śliw (zbiór odmian późnych może wpłynąć na zmianę oszacowania produkcji tego gatunku), wiśni, czereśni, brzoskwiń i nektaryn oraz truskawek. 

 

Produkcję owoców z drzew szacuje na ponad 3,7 mln t, jednak utrzymanie tej prognozy będzie zależało od dalszego przebiegu warunków atmosferycznych.

 

Zbiory z sadów jabłoniowych zostały oszacowane przez GUS na ok. 3,4 mln t (w porównaniu do produkcji roku poprzedniego jest to o ok. 10 proc. więcej). Nowe plenne odmiany wchodzące do uprawy oraz wzrost powierzchni nawadnianych sadów wpływają na wielkość zbiorów. Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 67,5 tys. t, tj. na poziomie roku ubiegłego. Zbiory śliwek na obecnym etapie ocenia się na ponad 90 tys. t, tj. o ok. 5 proc. mniej niż w poprzednim roku.

 

Produkcja wiśni została oszacowana na ponad 151 tys. t (tj. na poziomie nieco niższym aniżeli zbiory z roku poprzedniego), natomiast tegoroczne zbiory czereśni oceniono na ok. 40 tys. t.

 

GUS szacuje, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą także niższe o ok. 4 proc. od produkcji z roku 2019 i wyniosą ok. 16 tys. ton

 

 GUS przypomina, że uprawy sadownicze przezimowały w tym roku bez większych strat. Natomiast wiosenne przymrozki w połączeniu ze znacznym przesuszeniem gleby występujące w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców obniżyły plonowanie na wielu plantacjach drzew i krzewów owocowych. Majowe opady deszczu przerwały postępujący deficyt wody w uprawach sadowniczych, a w rejonach koncentracji produkcji owoców tzn. w województwie lubelskim i świętokrzyskim, w wyniku obfitych opadów odnotowano wręcz jej nadmiar. Od połowy lipca do połowy września nastąpiła znaczna poprawa pogody i warunków wegetacji, co miało dobry wpływ na plonowanie malin i borówki amerykańskiej.


Źródło: GUS, fot. pixabay.com

 

20. lipiec 2024 11:16