StoryEditor

Jak kolejny lockdown wpłynie na handel jabłkami?

06.11.2020., 11:19h

Ponowny lockdown w Polsce będzie miał duży wpływ na rynek jabłek w Polsce – ocenia Mohameda Marawana z Sarafruit Polska, firmy eksportującej jabłka z polski. 

Zdaniem Marawana - eksportera polskich jabłek, zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego lockdown mocno wpłynie na handel jabłkami, ponieważ pracownicy sortowni i przechowalni nie będą mogli przychodzić do pracy. Poza tym w niektórych gospodarstwach sadowniczych juz pojawił się wirus.

- Polska ma obecnie ponad 25 tys. przypadków dziennie. To za dużo dla takiego kraju. Każdego dnia z powodu tego strasznego wirusa umiera około 350 do 380 osób. I teraz zaczynam słyszeć o ludziach chorujących, których znam osobiście, w tym o kilku hodowcach jabłek. A nowa blokada z pewnością będzie miała wpływ na nasz sezon – mówi Marawan, cytowany przez portal FreshPlaza.com

Marawan zauważa też, że w wielu polskich sortowniach i przechowalniach rośnie liczba chorych na COVID.

- Albo pracownicy sami chorują, albo muszą zostać w domu, ponieważ ich dzieci nie mogą już chodzić do szkoły lub przedszkola. A jeśli pójdą do pracy, kto zostanie z dziećmi? Prowadzi to po prostu do mniejszej dostępności siły roboczej, nie tylko dla mojej firmy, ale w całym kraju – zaznacza Marawan.

Brakuje jabłek dobrej jakości

Przedsiębiorca zauważa też, że producenci i eksporterzy jabłek borykają się także z innymi problemami niż koronawirus. Jego zdaniem brakuje dobrej jakości jabłek. 

- Przez to trudno jest zaopatrzyć nowych klientów w stałe ilości. Z drzew spadło wiele jabłek, a te, które przetrwały, w większości urosły do większych rozmiarów. Dotyczy to praktycznie wszystkich odmian. A duże rozmiary nie nadają się do eksportu, więc dostępność jabłek o jakości eksportowej wcale nie jest duża – ocenia Marawan, cytowany przez portal FreshPlaza.com.

Niewątpliwie kolejne restrykcje mogą też mieć negatywny wpływ na wielkość eksportu na dalekie rynki.

ksz, oprac. na podst FreshPlaza.com, fot. B.Szyndel
21. lipiec 2024 19:27