StoryEditor

Jak wielka polityka odbija się na produkcji i sprzedaży polskich jabłek?

24.01.2022., 11:48h

Utrata rosyjskiego rynku owoców pokazała jak bardzo polskie sadownictwo było od niego uzależnione. A blokada granicy z Białorusią tylko pogłębia kryzys. Co zrobić, żeby znaleźć nowe rynki zbytu?

Jak rynek wschodni wpływał na polską produkcję jabłek? 

Do tej pory było tak, że niemal każde gospodarstwo sadownicze produkowało jabłka deserowe zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport, jednocześnie całą nadwyżkę odstawiając do przetwórstwa. Taka wszechstronność przez wiele lat się sprawdzała, ponieważ nasz dobór odmian z reguły był akceptowany przez rynek krajowy oraz rynek wschodni, który był głównym odbiorcą naszego eksportu. Również przemysł przetwórczy dostrzegał zalety naszych jabłek, które były znacznie kwaśniejsze niż te produkowane w krajach zachodnich. W dodatku środki produkcji i koszt robocizny były na znacznie niższym poziomie niż obecnie. Przy kilkunastoprocentowym bezrobociu nie było też problemów z pozyskaniem pracowników. Wspomniane czynniki powodowały, że produkcja jabłek zazwyczaj była atrakcyjna finansowo i ciągle się rozwijała.

Jak przez lata zmieniał się rynek polskich jabłek?

W tzw. międzyczasie wiele się jednak pozmieniało. Przemysł przetwórczy został zdominowany przez niemiecki kapitał, podrożały środki produkcji i koszty pracy, a gospodarstwa mają coraz większy problem z pozyskaniem siły ro...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
18. kwiecień 2024 15:19