StoryEditor

Kilkudniowe opóźnienie w zbiorach owoców pestkowych

01.06.2022., 12:06h

W hiszpańskiej prowincji Badajoz, która eksportuje głównie na rynek europejski, zbiory owoców pestkowych rozpoczęły się z kilkudniowym opóźnieniem.

 

 

Pierwsze brzoskwinie, morele i nektarynki zaczynają już być zbieranie na terenie Hiszpanii. Nie są to duże ilości, ale sezon się rozpoczął.

Na następny tydzień zapowiadany jest zbiór śliwek, czyli najbardziej reprezentatywnego owocu z regionu Badajoz.

- Do przyszłego tygodnia nie będziemy mieć stałych ilości owoców- mówi José Aurelio García, kierownik spółdzielni Explum - Zbiory pierwszych śliwek, naszego najważniejszego produktu pod względem wielkości, rozpoczną się w przyszłym tygodniu z kilkoma niereprezentatywnymi odmianami. Dopiero w drugim tygodniu czerwca będziemy mieli dobre ilości Black Splendor. W każdym razie wtedy popyt zwykle zaczyna wzrastać.

Przymrozki w Hiszpanii, straty 70% zbiorów

- W porównaniu z innymi hiszpańskimi obszarami produkcyjnymi, Estremadura nie została dotknięta przez mróz ani grad. Nasze produkcje obecnie pokrywają się z tymi w Murcji, która coraz bardziej wydłuża swój harmonogram zbiorów. W tym roku prawie nie będziemy pokrywać się z Lleidą i Aragonią, ponieważ straciły około 70% zbiorów z powodu mrozu - mówi José Aurelio García.

- Powinniśmy zatem widzieć płynniejszy marketing, chociaż w przypadku śliwek nie będzie to miało większego wpływu, ponieważ będziemy również konkurować z lokalnymi produkcjami wielu krajów, do których eksportujemy, gdzie ich uprawy nie ucierpiały – dodaje - W tym roku, w porównaniu do poprzedniego, Włochy mają całkiem sporo śliwek Angeleno. Będziemy też konkurować z tym krajem, a także z Francją i Grecją na rynkach pozostałych gatunków owoców pestkowych. Nie wiem, co wydarzy się w tym sezonie, ale wygląda na to, że może być interesujący dla nektarynek i brzoskwiń.

Inflacja i wzrost kosztów to największe zmartwienie producentów

- Zastanawiam się, czy ten wzrost kosztów zostanie zrekompensowany we wszystkich ogniwach sieci i czy znajdzie to odzwierciedlenie w cenie sprzedaży - mówi José Aurelio García.
Spółdzielnia Explum eksportuje owoce przede wszystkim na rynki europejskie. Śliwka jest jednak wyjątkiem, który trafia nawet za ocean. Jednak transport będzie w tym roku wyzwaniem.

- Wynajem kontenerów stał się niezwykle kosztowny, a koszt wysyłki do Meksyku wzrósł z około 6 000 euro w zeszłym roku do ponad 14 000 w tym roku – mówi José Aurelio García.

Źródło: explumsc/Sadoniwtcow Rp
Fot: envatoelements

24. maj 2024 09:00