StoryEditor

Maliszewski: są problemy z uzyskaniem racjonalnych cen za jabłka

03.02.2021., 11:26h

Jabłek zebraliśmy relatywnie mało i widzimy dzisiaj, że są problemy z uzyskaniem za nie racjonalnych cen - powiedział serwisowi eNewsroom Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. 

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, rolnicy i sadownicy obawiają się tego, co spotka ich w 2021 roku. Obawy są przede wszystkim związane z pandemią i kryzysem ekonomicznym, który dotknął wszystkich Polaków i zmienił ich zachowania konsumenckie. 

Już teraz aktywność klientów w sklepach jest zauważalnie mniejsza, a z półek wolniej znikają warzywa i owoce. Do tego dokłada się mniejszy zbiór jabłek – które teraz przy obniżonej aktywności konsumenckiej nie są w stanie uzyskać cen, jakie przyniosłyby sadownikom godny utarg.

- Jabłek zebraliśmy relatywnie mało i widzimy dzisiaj, że są problemy z uzyskaniem za nie racjonalnych cen - mówił serwisowi eNewsroom Maliszewski.

- Podobnie jest w innych krajach, ale w Polsce ten spadek jest chyba największy. Nie jest to jeszcze poziom, który by oznaczał, że gospodarstwa będą bankrutować, ale to jest dalekie od oczekiwań i od możliwości rynku - dodał. 

Pojawia się też drugi problem, który spędza polskim rolnikom i sadownikom sen z powiek. Unia próbuje sformułować wizję rolnictwa, która stawia na gospodarstwa wielokierunkowe i wielogatunkowe – czyli posiadające różne rodzaje produkcji. Jeżeli wyznaczymy taki kierunek rozwoju w Unii – to rolnicy i hodowcy, którzy zainwestowali w ostatnich latach w rozwój nowych technologii, zakupili sprzęt i postawili na nowoczesność w swoich wyspecjalizowanych gospodarstwach, mogą mieć problem z utrzymaniem się na rynku. 
 
– Jesteśmy w trakcie precyzowania warunków nowej polityki rolnej na kolejną perspektywę Unii Europejskiej. Duże dyskusje wśród rolników budzą takie plany, jak Zielony Ład. Związana jest z nim wielka obawa: czy polscy rolnicy będą mogli na tym skorzystać, czy tylko stracą? – powiedział prezes Związku Sadowników RP. 

Według niego idą trudne czasy dla rolnictwa towarowego, które utrzymuje się głównie ze sprzedaży produktów – zarówno na rynek wewnętrzny, jak i na rynki eksportowe. 

- Rolnictwo Unii Europejskiej może nie poradzić sobie z rolnictwem światowym – na przykład wielkoobszarową produkcją mięsa w Ameryce Południowej, czy gospodarstwami farmerskimi w USA i Kanadzie. Zagrożeniem będą też produkty ze wschodu. Na Ukrainie i w Rosji mocno inwestuje się w rozwój nowych technologii i stawia się na wielkoprzemysłowe gospodarstwa farmowe. Ich wyroby będą zabierały miejsce na rynku wspólnotowym nie tylko polskim produktom, ale także tym wytworzonym w innych krajach Unii Europejskiej – ostrzega Maliszewski.


ksz, oprac. na podst. eNewsroom
20. maj 2024 13:29