StoryEditor

Mocno spadły ceny truskawek

29.06.2020., 11:09h

Ostatnie dni przyniosły spore obniżki cen truskawek. Skupy coraz mniej oferują za owoc przeznaczony zarówno na mrożenie, jak i w kisten. Plantatorzy są załamani, a wszystko wskazuje na to, że cena jeszcze spadnie.

1,50 zł/kg w kisten, 3,10 zł/kg do mrożenia – takie  ceny oferują skupy z truskawkę. Jeszcze tydzień temu było to 2,20 zł/kg w kisten i 3,60 zł/kg do mrożenia. Mocno spadają także ceny truskawki deserowej. Wczoraj wieczorem na Targowisku Gminnym w Nowym Przybojewie (Giełda Goławin) cena wywoławcza za łubiankę 2 kg wynosiła 7-8 zł.

- To rażąco niska cena. Czujemy się oszukani. Ten rok w ogóle jest trudny. Najpierw baliśmy się suszy, potem brakowało nam rąk do pracy. Więc wydawało się cena owoców będzie wysoka, bo towaru będzie mniej. I rzeczywiście na początku sezonu za deserową truskawkę odmiany Roksana na Giełdzie w Goławinie dostawałem 35 zł za łubiankę. Ale teraz, dziś cena ta jest max. 8 zł. A w kisten? Szkoda gadać. W piątek sprzedałem po 1,70 zł/kg – mówi nam pan Jacek z Goławina koło Czerwińska nad Wisłą. 

Za obniżki cen w skupach i w przetwórniach w dużej mierze odpowiada pogoda. Jest mokro, a to sprzyja rozwojowi chorób. Truskawki nie nadają się na sprzedaż deserową, bo ładnych owoców brakuje. Towaru jest jednak dużo, z tym że słabszej jakości. Dlatego przed zakładami przetwórczymi tworzą się kolejki, a na forach internetowych roi się od ogłoszeń: „sprzedam truskawkę z szypułką”. Na Facebooku pod postem jednego ze skupów plantator zapytał żartobliwie: Zainteresowany truskawką w stanie ciekłym? Właściciel skupu odpisał: w takim stanie mam truskawki oporowo… 

Ale tu nie ma się z czego śmiać, bo wszystko wskazuje na to, że ceny te jeszcze mogą spaść. Przed nami bowiem kolejne deszczowe dni.

ksz
20. lipiec 2024 11:38