StoryEditor

Mołdawia: cena śliwki w hurcie spada, w detalu rośnie, a jak jest w Polsce?

24.11.2021., 11:46h

Jak twierdzą operatorzy mołdawskiego rynku owoców, od początku ostatniego tygodnia listopada cena hurtowa resztek towarowych lokalnych plonów śliwki 2021 roku spadła do poziomu obserwowanego na przełomie września-października. Zobacz jakie ceny śliwki mamy w Polsce.

Cena w hurcie spada bo skończył się sezon na śliwki

Tak więc, nawet za śliwkę odmiany „President”, która charakteryzuje się wysoką jakością, handlowcy są gotowi zapłacić teraz nie więcej niż 8-9 lej za kilogram (około 1,88-2,12 zł). Natomiast na początku listopada maksymalna cena hurtowa poszczególnych partii eksportowych tego towaru sięgała 14-15 lej za kilogram, czyli około 3,29-3,53 zł. Gwałtowny spadek cen popytu handlowcy tłumaczą spadkiem zainteresowania śliwkami zarówno na rynku rosyjskim, jak i europejskim, ponieważ przeciętny konsument przeszedł na owoce sezonowe, np. jabłka, owoce cytrusowe.

W sklepach śliwka jest dużo droższa

Jednak w sieciach supermarketów ceny detaliczne śliwki odmiany „President”, a zwłaszcza „Angeleno” pod koniec listopada znacznie wzrosły – do 20 lej/kg (około 4,70 zł/kg) i więcej. Co więcej, na półkach marketów póki co dominuje mołdawska śliwka, nawet w przypadku śliwki typu wschodniochińskiego. W tym roku z powodu nadmiernych opadów i chłodnej pogody w pierwszej połowie lata większość tych śliwek była mała, co nie wpłynęło na poziom cen.

Detaliści zauważają, że od drugiej połowy listopada mołdawska śliwka nie cieszy się już dużym popytem i jest kupowana przez sieci jako „towar asortymentowy”, aby utrzymać różnorodność towarów w działach owocowo-warzywnych swoich sklepów. W związku z tym cena późnej lokalnej śliwki jest stosunkowo wysoka – na poziomie zbliżonym do tego, który jest wystawiany przez sklepy na „zimową” importowaną śliwkę.

Ceny śliwki w Polsce

Na rynkach hurtowych cena śliwki jest stabilna, wahania w ciągu ostatniego miesiąca nie wynosiły więcej jak 10 proc. Dziś ceny na rynku hurtowym w Broniszach wynoszą od 4,50 do 6,00 zł, na wielkopolskim Franowie 5,50 do 6,00 zł/kg, a w lubelskiej „Elizówce” śliwki kosztują 3,00-4,00 zł.

Autor: Maryia Khamiuk, Joanna Białek
Fot. Pixabay

20. maj 2024 13:03