StoryEditor

Na Ukrainie ceny skupu jabłek od 1 zł, a cena dalej spada

08.08.2022., 12:16h

Na dniach rozpoczął się sezon zbioru jabłek w Ukrainie. Ceny wykazywały stabilizację, ale krótką na poziomie 2 złote. Cena ta spadła już do 1 złotego i mniej.

Jesienią ubiegłego roku podaż jabłek była bardzo wysoka, szczególnie w regionie winnickim, chmielnickim i czerniowieckim. Jabłka sprzedawano hurtem po 0,5 hrywien (0,07 zł), a gospodarze rezygnowali z prac przy zbieraniu jabłek w swoich sadach. Niektórzy w akcie desperacji nawet niszczyli własne uprawy i decydowali się na zmianę kierunku na zboża.

W sezonie 2022 po rosyjskiej inwazji pojawił się dodatkowy problem – brak popytu na jabłko. Dotyczy to zarówno jabłek sortowanych, jak i przemysłowych.Większość firm hurtowych w dalszym ciągu oferuje do sprzedaży jabłka z poprzedniego sezonu, w tym również te pochodzące z Polski.

Wojna w bardzo wysokim stopniu wpłynęła na rynek sadownictwa w Ukrainie. Niski popyt na ukraińskie jabłko, potężna podaż w skali krajowej, brak rąk do pracy, wysokie ceny na surowce energetyczne i niskie możliwości przerobowe produkcji stawiają ukraińskich sadowników w bardzo trudnej sytuacji. Duża część jabłek znów zostanie na i pod drzewami.

Piotr Sztejer 

20. czerwiec 2024 22:04