StoryEditor

Największy producent nawozów w Polsce wstrzymuje produkcję

23.08.2022., 12:18h

Grupa Azoty postanowiła ograniczyć produkcję nawozów do 10% możliwości produkcyjnych. Spowodowane jest to sytuacją na rynku gazu ziemnego. Co na ten temat ma do powiedzenia minister rolnictwa? 

Grupa Azoty wstrzymuje produkcję amoniaku do 10% możliwości produkcyjnych

Grupa Azoty, największy producent nawozów w Polsce, ograniczyła produkcję nawozów. Jak poinformowała spółka w komunikacie, wstrzymana została praca instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Chemiczny gigant ograniczył produkcję amoniaku do około 10 procent możliwości produkcyjnych.  

Wstrzymana została tym samym produkcja w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX®. Grupa Azoty poinformowała, że kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego.

Decyzja zarządu Grupy Azoty została podjęta w związku z rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego. 

Grupa Azoty: sytuacja nie była możliwa do przewidzenia

Grupa Azoty poinformowała, że w trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji poliamidów. 

- Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego - pomimo jego dostępności - determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia – poinformował zarząd spółki.

Gazprom zakręcił kurek, ceny gazu wystrzeliły w górę

W poniedziałek na giełdach ceny gazu ziemnego bardzo mocno wzrosły po decyzji Gazpromu o zawieszeniu przepływu gazociągiem Nord Stream - do 292,50 euro za MWh.

Producenci nawozów w Europie też ograniczają produkcję

Pod koniec lipca decyzję o ograniczeniu podjął norweski gigant nawozowy Yara

- Ograniczamy działalność kilku swoich zakładów, których roczna zdolność produkcyjna wynosi 1,3 miliona ton amoniaku i 1,7 miliona ton gotowego nawozu – poinformował dziś Svein Tore Holsether, prezes i dyrektor generalny Yara.

Co o posunięciu Grupy Azoty mówi Henryk Kowalczyk?

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który gościł dziś w Radiowej Trójce uspokajał rolników. W jego ocenie na jesieni nawozów nie zabraknie. Poinformował, że przerwę w produkcji Grupa Azoty wykorzysta na wykonanie przeglądu technicznego, który i tak był w planach.- Oczywiście wstrzymanie produkcji może budzić niepokój rolników, ale ja przypominam, że w tej chwili jeszcze na magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Więc spokojnie będzie można te nawozy nabywać. W tej chwili jest ich grubo ponad 100 tysięcy ton na magazynach. Są też nawozy u dilerów, którzy są sprzedawcami autoryzowanymi Grupy Azoty. Oczywiście na sezon jesienny wystarczy nawozów, ale musimy pamiętać o wiośnie. Mam nadzieję, że sytuacja z gazem po tych przeglądach technicznych się uspokoi – mówił minister.


oprac. na podst. artykułu Kamili Szałaj tygodnik-rolniczy.pl
Fot. Bernat Patrycja

21. lipiec 2024 20:42