StoryEditor

Oczekiwane zbiory winogron na poziomie ponad 100 tys. ton., a koszty produkcji wina wzrosły nawet o 35%

15.06.2022., 12:09h

Stowarzyszenie Producentów i Ekspertów Winogron podaje, że obecny stan winnic w Mołdawii pozwala prognozować plony na poziomie znacznie ponad 100 tys. ton.

Oczekuje się bardzo dobrego sezonu w Mołdawii w kwestii winogron stołowych. Prognozowane plony przekroczyć mają ponad 100 tys. ton.

W roku 2021 zebrany plon co prawda zbliżał się do tej wielkości, lecz jej nie przekroczył. W tym sezonie warunki są co najmniej zadowalające. Plantacje, gdzie nie zastosowano oprysków pestycydami, również wykazują minimalne ryzyko wystąpienia szarej pleśni, czy szarej zgnilizny, co w zeszłym roku stanowiło bardzo duży problem wśród mołdawskich winiarzy.

Koszt produkcji wina wzrósł o 35%

Koszty produkcji wina we Włoszech wzrosły nawet o 35%, o tym informuje Włoski Rolniczy Związek. Coldiretti ogłosił, że producent wina za szklane butelki płaci w tym roku o 30% więcej, natomiast za korki oraz nakładki z drutu do win musujących o 20%. Najbardziej zdrożały jednak ceny etykiet i kartonów. Tutaj cena wzrosła o 35 do 40%.

Biorąc pod uwagę ceny wina w handlu, zdrożało ono o 2,5%, co nie odzwierciedla podwyżek, które muszą opłacać producenci wina.

Źródło: www.wnp.pl / nawozy.eu
Fot: envatoelements

24. maj 2024 05:23